08.08.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2013 r., sygn. I GSK 912/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędziowie Zofia Borowicz NSA Henryk Wach Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 1 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 939/10 w sprawie ze skargi B.N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Ł.; 2. odstępuje od zasądzenia od B.N. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Ł. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. wyrokiem z dnia 1 lutego 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 939/10 po rozpoznaniu skargi B.N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] sierpnia 2011 r., Nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za okres od stycznia do grudnia 2006 r. uchylił zaskarżoną decyzję.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia [...] września 2009 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. określił skarżącej zobowiązanie podatkowe za poszczególne miesiące 2006 r. w łącznej kwocie 695.870 zł. Wskazał, że przedmiotem działalności gospodarczej skarżącej jest sprzedaż detaliczna paliw płynnych na stacji paliw w D. W 2006 r. nie była ona zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego i nie składała deklaracji AKC-3. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł., po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego uznał, że skarżąca w 2006 r. nabywała, posiadała i sprzedawała olej napędowy, od którego niezapłacono podatku akcyzowego.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Wyjaśnił, że przepisy art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 4 ust. 3 i art. 11 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm. - dalej: u.p.a.) szeroko określają krąg podmiotów zobowiązanych do uiszczenia akcyzy. Są wśród nich nie tylko sprzedawcy, ale także nabywcy i posiadacze wyrobów akcyzowych, od których nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Z przepisów tych nie można wyprowadzić zakazu obciążania tym podatkiem sprzedawców innych, niż dokonujący pierwszej sprzedaży paliw. Ustawodawca nie ustalił w tym zakresie żadnej okoliczności powstawania obowiązku podatkowego. Warunkiem przerzucenia ciężaru tego zobowiązania na określony podmiot jest ustalenie, że podatek należny od wyrobów akcyzowych nie został wcześniej uiszczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne