03.09.2013

Wyrok NSA z dnia 3 września 2013 r., sygn. II GSK 674/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Henryk Wach Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 4 stycznia 2012 r. sygn. akt VII SA/Wa 2284/11 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie uprawnień budowlanych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. G. na rzecz Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 stycznia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę M. G. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia [...] sierpnia 2011 r. w przedmiocie odmowy nadania uprawnień budowlanych, z następującym uzasadnieniem.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r. Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna Ł. Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odmówiła M. G. (dalej: skarżący, wnioskodawca) nadania uprawnień budowlanych do projektowania bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez przeprowadzenia egzaminu. W uzasadnieniu organ I instancji podał, że w dniu [...] stycznia 2011 r. wpłynął wniosek skarżącego o nadanie mu uprawnień budowlanych we wskazanym powyżej zakresie wraz z książką praktyki zawodowej, zaświadczeniem o odbyciu praktyki zawodowej w D. P. S., uprawnieniami budowlanymi oraz zaświadczeniem osoby kierującej praktyką zawodową w Polsce - Z. G. i potwierdzeniem członkostwa osoby kierującej praktyką zagraniczną oraz zaświadczeniem od pracodawcy D. P. S. Po analizie przedłożonych dokumentów, organ stwierdził, że uznać można wyłącznie okres praktyki zawodowej, odbywającej się od dnia [...] stycznia do dnia [...] marca 2005 r., tj. praktykę odbytą przy sporządzaniu projektu technicznego wentylacji nawiewno-wyciągowej realizowanej podczas budowy w Ś. na obiekcie, w którym zlokalizowana jest maszyna papiernicza MP5. Pozostała cześć praktyki zawodowej nie dotyczyła projektów architektoniczno-budowlanych, lecz projektów technologicznych, niewymagających uprawnień budowlanych. Nie wzięto również pod uwagę okresu od dnia [...] października 2005 r. do dnia [...] czerwca 2006 r., bowiem wpis w książce praktyki zawodowej, dotyczący obiektu "F. T. w C." został udokumentowany w sposób niezgodny z § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. Nr 83, poz. 578 ze zm.), wymagającym określenia czynności wykonywanych w każdym tygodniu odbywanej praktyki, podczas gdy wpis miał charakter zbiorczy, a jego treść uniemożliwiała stwierdzenie czy i jakiego rodzaju projekty wnioskodawca wykonywał. Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna za praktykę na budowie nie uznała również asystowania przy pracach o charakterze technologicznym, a nie przy robotach budowlanych. Najważniejszym zarzutem stawianym wymienionej praktyce było stwierdzenie, iż nie odbywała się na budowie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty