06.06.2013

Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. II FSK 2026/11

Dłużnik zajętej wierzytelności, z której prowadzi się egzekucję administracyjną, nie ma uprawnienia do występowania na podstawie art. 38 § 1 u.p.e.a. z żądaniem wyłączenia tej wierzytelności spod egzekucji, bowiem wierzytelność przysługuje zobowiązanemu wobec dłużnika, a nie dłużnikowi. Nie może zatem dłużnik być osobą, która rości sobie prawo do egzekwowanej wierzytelności.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Dumas, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "E." sp. z o.o. z siedzibą w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 9 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Ke 266/11 w sprawie ze skargi "E." sp. z o.o. z siedzibą w O. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 8 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wyłączenia z pod egzekucji 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "E." sp. z o.o. z siedzibą w O. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 9 czerwca 2011 r., I SA/Ke 266/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę E. Sp. z o.o. z siedzibą w O. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 8 marca 2011 r. w przedmiocie umorzenia postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne