20.03.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 marca 2013 r., sygn. II FSK 1531/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA (del.) Danuta Kuchta (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 24 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1475/10 w sprawie ze skargi M. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 20 września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 lutego 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie sygn. akt I SA/Wr 1475/10 uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 września 2010 r.

w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Przedstawiając stan faktyczny opisany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Sąd pierwszej instancji podał, że M. B. w związku z planowanym wystąpieniem ze spółki osobowej, otrzyma zwrot wniesionych wcześniej wkładów. Wstępując do spółki wnioskodawca wniósł wkład w postaci wierzytelności, jednakże z chwilą wystąpienia ze spółki ma otrzymać wkład w postaci pieniężnej.

Na gruncie tak opisanego zdarzenia przyszłego wnioskodawca zapytał czy zwrot wkładów posiadanych w spółce osobowej przez występującego z niej wspólnika (wnioskodawcę) podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r., nr 51, poz. 307 ze zm.) - dalej jako: ,,u.p.d.f."

Wnioskodawca prezentując własne stanowisko stwierdził, że otrzymany przez występującego wspólnika wkład nie będzie podlegać opodatkowaniu nie tylko w odniesieniu do wysokości wkładu, jaki wniósł on do spółki osobowej, ale także w odniesieniu do wysokości dochodu, jaki przy zwrocie wkładu otrzymuje, a który już wcześniej podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Opodatkowanie dochodu występującego ze spółki wspólnika skutkowałoby podwójnym opodatkowaniem tego samego dochodu, tj. raz opodatkowaniem na poziomie bieżących rozliczeń wspólnika z tytułu prowadzonej działalności w ramach spółki osobowej, drugi raz w momencie wystąpienia tego wspólnika ze spółki osobowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne