Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. II OSK 1569/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Zofia Flasińska Sędzia del. NSA Teresa Kobylecka Protokolant Anna Sidorowska-Ciesielska po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 lutego 2011 r. sygn. akt II SA/Łd 985/10 w sprawie ze skargi K. P. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 lutego 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę K. P. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] czerwca 2010 r. w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
W wyniku ponownego rozpoznania sprawy Starosta W. decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę inwestycji obejmującej budowę budynku mieszkalnego o powierzchni zabudowy [...] m2, powierzchni użytkowej [...] m2 i kubaturze [...] m3 na działce położonej w miejscowości Ż., nr ewid. działki [...], gmina B.
Wojewoda Łódzki decyzją z dnia [...] czerwca 2010 r., po rozpoznaniu odwołania skarżącej, będącej właścicielką nieruchomości sąsiadującej z nieruchomością, na której planowana jest inwestycja, utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] kwietnia 2010 r. W uzasadnienia organ wskazał, że planowana lokalizacja budynku spełnia wymagania przepisu § 13 ust. 1 pkt 1 lit. "a" rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.), który stanowi, że odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń - co uznaje się za spełnione, jeżeli: między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający, w odległości mniejszej niż: wysokość przesłaniania, dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m. W projekcie budowlanym znajduje się rysunek zatytułowany "Wyznaczenie kąta zaciemnienia i wysokości przesłaniania", opracowany przez osobę z właściwymi uprawnieniami budowlanymi, z którego wynika, że planowana lokalizacja budynku spełnia wymagania przepisu § 13 powołanego rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. Ponadto w sytuacji gdy obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego nie reguluje kwestii zabudowy w granicy, sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną jest możliwe na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m (§ 12 ust. 3 pkt 1 tego rozporządzenia). Działka inwestorów ma szerokość 10 m, zatem możliwa jest zabudowa w granicy. Projekt budowlany jest kompletny, posiada wymagane opinie i uzgodnienia, pozwolenia i sprawdzenia oraz informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz zaświadczenia potwierdzające stosowne uprawnienia budowlane osób opracowujących ten projekt, a także jest zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy B. zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy w B. z dnia [...] czerwca 2002 roku, Nr [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty