18.10.2012 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 18 października 2012 r., sygn. II OSK 1731/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) Sędziowie NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 18 października 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. Sp. z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 stycznia 2012 r. sygn. akt IV SA/Gl 94/11 w sprawie ze skarg B. Sp. z o.o. w T., L. Sp. z o.o. w T. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 stycznia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargi B. Sp. z o.o. w T. i L. Sp. z o.o. w T. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] stwierdzającą u T.C. chorobę zawodową - zespół cieśni w obrębie nadgarstka.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach stwierdził u T.C. chorobę zawodową - zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wymienioną w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych zamieszczonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 105, poz. 869). Rozstrzygnięcie to oparto o ocenę narażenia zawodowego dokonaną przez Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Tychach i orzeczenia lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach - Poradnia Chorób Zawodowych w Sosnowcu z dnia [...] stycznia 2010 r.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła L. Sp. z o.o. w T. oraz B. Sp. z o.o. z siedzibą w T. W odwołaniu spółki L. podniesiono, że decyzja wydana została w oparciu o niepełne orzeczenie lekarskie. Zdaniem spółki w sprawie nie sprawdzono wszystkich przesłanek pozwalających na stwierdzenie choroby zawodowej. Spółka B. podniosła zaś, że skoro pierwsze dolegliwości ze strony kończyn górnych pojawiły się u T.C. w 2006 r. (po upływie ponad 5 lat od ustania jej zatrudnienia w Spółce) to brak było podstaw do stwierdzenie u niej choroby zawodowej w związku z jej zatrudnieniem w firmie Bu. Sp. z o.o.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne