Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2012 r., sygn. II OSK 1612/11
Dnia 8 sierpnia 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms /spr./ sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia del. WSA Mariola Kowalska Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2011r. sygn. akt IV SA/Wa 412/11 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2010r., 3. zasądza od organu Ministra Spraw Wewnętrznych na rzecz skarżącego A. G. kwotę 820 (osiemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, w tym 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o stwierdzeniu posiadania obywatelstwa polskiego przez skarżącego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r. utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] listopada 2010 r. stwierdzającą nieważność decyzji Wojewody Świętokrzyskiego z dnia [...] lipca 2008 r. w przedmiocie stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez A. G., syna E. i S., urodzonego w dniu [...] lipca 1926 r. w C. W uzasadnieniu Minister wskazał, że dla rozstrzygnięcia kwestii posiadania obywatelstwa polskiego przez skarżącego stosuje się przepisy ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. R.P. nr 7, poz. 44 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o obywatelstwie Państwa Polskiego", która obowiązywała w chwili zaistnienia zdarzeń mających znaczenie dla stwierdzenia nabycia, posiadania lub utraty przez skarżącego obywatelstwa polskiego. Organ wskazał, że brak jest dowodów (takich jak polski paszport, dowód osobisty) na posiadanie przez skarżącego obywatelstwa polskiego, ponadto brak jest dowodów na jego ślubne pochodzenie, co ma znaczenie dla statusu obywatelstwa w świetle art. 4 pkt 1 w związku z art. 5 ustawy o obywatelstwie Państwa Polskiego. Zdaniem Ministra, Wojewoda Świętokrzyski wadliwie potraktował jako dowody kopie potwierdzone za zgodność przez pełnomocnika skarżącego, do czego nie miał on uprawnień. Ponadto Wojewoda rażąco naruszył art. 11 pkt 2 ustawy o obywatelstwie Państwa Polskiego stanowiący, że utrata obywatelstwa polskiego następuje przez wstąpienie do służby wojskowej w państwie obcym bez zgody właściwego wojewody (Komisarza Rządu m. st. Warszawy), wyrażonej, w przypadkach zamiaru wstąpienia do służby wojskowej w państwie obcym, w porozumieniu z właściwym dowódcą okręgu korpusu. W aktach sprawy znajduje się wydane w dniu 6 maja 2007 r. przez Wojsko Obrony Izraela zaświadczenie o powołaniu skarżącego do służby w rezerwie z dniem 28 września 1950 r., którą zakończył w dniu 14 lipca 1981 r. W ocenie Ministra służba w rezerwie oznacza podleganie izraelskim władzom wojskowym i jest równoznaczna z gotowością do służby czynnej w armii na wypadek wojny w obronie interesów danego państwa, w tym przypadku Izraela, będąc jednym z rodzajów służby wojskowej w armii izraelskiej. Tym samym skarżący, z uwagi na wstąpienie do służby rezerwowej w wojsku Izraela, utracił obywatelstwo polskie. Oznacza to, że Wojewoda Mazowiecki, stwierdzając posiadanie obywatelstwa polskiego przez skarżącego, rażąco naruszył art. 11 pkt 2 ustawy o obywatelstwie Państwa Polskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty