07.09.2012

Wyrok NSA z dnia 7 września 2012 r., sygn. II OSK 1619/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary /spr./ Sędzia del. WSA Robert Sawuła Protokolant Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 7 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 351/11 w sprawie ze skargi Z.W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 351/11, po rozpoznaniu skargi Z. W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] lipca 2009 r., stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku oraz zasądził od Ministra na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. odmówił stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez Z. W. ur. [...] kwietnia 1931 r. w Warszawce, syna L. i A. z d. K.. W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskodawca mimo wezwań i obarczającego stronę ciężaru dowodowego, nie przedłożył dokumentów na poparcie faktów, z których wyprowadza posiadanie przez siebie obywatelstwa polskiego. W szczególności, na tle informacji wnioskodawcy o jego służbie wojskowej w armii brytyjskiej zakończonej w 1957 r. w stopniu sierżanta, nie wykazał on stosownym dokumentem, iż nie wstąpił do służby w obcej armii w okresie obowiązywania ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego ( Dz. U. R.P. Nr 7, poz. 44 ze zm.), co pozwoliłoby wykluczyć wobec strony przesłankę utraty obywatelstwa polskiego przewidzianą w art. 11 pkt 2 tej ustawy, a bez udokumentowania tej kwestii przez wnioskodawcę było to niemożliwe. Oceniając zatem materiał dowodowy Wojewoda uznał, że nie ma podstaw do wydania decyzji stwierdzającej posiadanie obywatelstwa polskiego przez wnioskodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne