Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. II OSK 1525/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska /spr./ Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędzia del. WSA Grzegorz Czerwiński Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Y. A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 marca 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 311/11 w sprawie ze skargi Y. A. P. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] grudnia 2010 r., o numerze [...], 3. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych na rzecz Y. A. P. kwotę 700,00 (słownie: siedemset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 marca 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 311/11 oddalił skargę Y. A. P. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Skarżący Y. A. P. (poprzednie nazwisko T. lub T.) urodził się w [...] 1942 r. w P. T., Izrael, jako syn W. i D. W [...] 1946 r. skarżący nabył wraz z rodzicami obywatelstwo palestyńskie (dowód: urzędowo potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia Certyfikatu Naturalizacji Nr [...]). Następnie w [...] 1948 r., po powstaniu państwa Izrael, nabył obywatelstwo izraelskie. Obecnie skarżący zamieszkuje w Izraelu i legitymuje się izraelskim paszportem.
Ojciec skarżącego, W. T., urodził się w [...] 1915 r. w miejscowości B., jako syn A. i S. nazwisko rodowe Z. W. T. legitymował się polskim paszportem wydanym w L. w [...] 1933 r., natomiast D. T. (matka skarżącego) posiadała paszport wydany w [...] 1933 r. W dokumentach sprawy znajduje się wezwanie kierownika ds. emigracji i statystyki Wydziału Emigracji Rządu Palestyny z dnia [...] kwietnia 1946 r., skierowane do W. T. do odbioru aktu naturalizacji - po uprzednim złożeniu przysięgi wierności Rządowi Palestyny. W wezwaniu tym zobowiązano również W. T. do oddania posiadanych paszportów zamieszczając adnotację: "Wnioskodawca ma oddać swój i swojej żony polski paszport [...] i [...]". Organ zwrócił również uwagę na znajdującą się w przedłożonych aktach notatkę asystenta Kierownika ds. Obywatelstwa i Paszportów Wydziału Emigracji Rządu Palestyny, sporządzoną w dniu [...] maja 1946 r. na odwrocie wyżej opisanego wezwania z dnia [...] kwietnia 1946 r., w której to notatce stwierdza się, iż: "1. Konsul polski został poinformowany o udzieleniu aktu naturalizacji. 2. Poniżej wymienione dokumenty zostały: a) odebrane i przekazane na ręce odpowiedniego konsula, b) odebrane i są niniejszym załączone 2 polskie paszporty o numerach [...] i [...]. Tym samym, w ocenie organu powyższe okoliczności wskazują, że rodzice wnioskodawcy legitymowali się polskim paszportami od 1933 r. W konsekwencji organ uznał za udowodnione, iż W. T. oraz D. T., nabyli i posiadali polskie obywatelstwo co najmniej od daty wydania polskich paszportów, czyli od 1933 r. i posiadali je w dacie urodzenia skarżącego. Fakt ten oznacza, iż Y. A. P. poprzednio T., na podstawie art. 5 w związku z art. 4 pkt 1 ustawy o obywatelstwie Państwa Polskiego, nabył przez urodzenie obywatelstwo polskie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty