04.07.2012

Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2012 r., sygn. II OSK 1313/11

Nie można uznać, że już sama adnotacja urzędnika palestyńskiego o powiadomieniu Konsula R.P. o naturalizacji osoby podlegającej powszechnemu obowiązkowi wojskowemu jest równoznaczna ze stwierdzeniem tego faktu przez Konsula w rozumieniu art. 10 ust. 1 b ustawy z 1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym i skutkuje zwolnieniem tej osoby z powszechnego obowiązku wojskowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary /spr./ Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędzia del. WSA Mirosława Pindelska Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 310/11 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2011r., sygn. akt IV SA/Wa 310/11, po rozpoznaniu skargi A. A. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r., uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody Mazowieckiego i zasądził od Ministra na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

Zaskarżoną decyzją Minister utrzymał w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] listopada 2010 r., którą po rozpoznaniu wniosku A. A. odmówiono stwierdzenia posiadania przez niego obywatelstwa polskiego.

W uzasadnieniu decyzji Minister podał, że A. A. urodził się w dniu [...] października 1937 r. w A. (ówczesna Palestyna) jako A. O. - syn B. O. i C. (w Izraelu H.) z domu S.. Z dniem 2 lipca 1940 r. wraz z rodzicami nabył obywatelstwo palestyńskie, zaś w dniu 15 maja 1948 r. stał się obywatelem izraelskim. Zmiana nazwiska strony z "O." na "A. miała charakter formalny i nastąpiła z dniem 9 listopada 1948 r. Obecnie zainteresowany legitymuje się izraelskim paszportem wydanym na imię i nazwisko A. A. oraz zamieszkuje w Izraelu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne