Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2012 r., sygn. II OSK 888/11
Istotna zmiana jaka nastąpiła w treści art. 10 ust. 1 ustawy o obywatelstwie polskim polegała na zastąpieniu określenia "nabywa" określeniem "może nabyć". Wskazana zmiana przepisu świadczy o tym, że obecnie decyzja organów administracji o przyjęciu oświadczenia woli cudzoziemca w sprawie nabycia obywatelstwa polskiego ma charakter uznaniowy, a nie jak dotychczas związany.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska -Szary (spr.) Sędziowie NSA Jerzy Stelmasiak del. WSA Elżbieta Kremer Protokolant Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 grudnia 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1795/10 w sprawie ze skargi R. C. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia oświadczenia o woli nabycia obywatelstwa polskiego 1) oddala skargę kasacyjną 2) zasądza od R. C. na rzecz Ministra Spraw Wewnętrznych kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 grudnia 2010r., sygn. akt IV SA/Wa 1795/10, oddalił skargę R. C. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia oświadczenia o woli nabycia obywatelstwa polskiego.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
R. C., obywatel Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, w dniu 27 marca 2007 r. złożył przed Wojewodą Małopolskim oświadczenie o woli nabycia obywatelstwa polskiego.
Wojewoda decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. odmówił przyjęcia przedmiotowego oświadczenia. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż R. C. przyjechał do Polski w 1993 r. na podstawie wizy ważnej 90 dni. W dniu 10 stycznia 1994 r. został mu skradziony paszport, kradzież zgłoszono w Komisariacie Policji w K. Ambasada Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej odmówiła R. C. wydania nowego paszportu. Wnioskodawca nie wrócił do Algierii, do 1999 r. przebywał na terenie Polski, trudniąc się nielegalnym handlem. W dniu 24 maja 1999 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w K., którzy po dokonaniu czynności sprawdzających stwierdzili, iż przebywa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej bez ważnej wizy pobytowej i zameldowania na pobyt czasowy oraz nie posiada ważnego paszportu. W dniu [...] maja 1999 r. Wojewoda Małopolski wydał decyzję o wydaleniu wnioskodawcy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 12 lipca 1999 r., na wniosek cudzoziemca, wszczęto postępowanie o nadanie mu statusu uchodźcy. W dniu 1 czerwca 2001 r. R. C. otrzymał tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ważne początkowo do 30 sierpnia 2001 r., przedłużone następnie do dnia 28 listopada 2001 r. W dniu [...] czerwca 2001 r. wnioskodawca zawarł związek małżeński z K. W. - obywatelką Rzeczypospolitej Polskiej. Od dnia 4 kwietnia 2002 r. do dnia 21 sierpnia 2002 r. był zameldowany na pobyt czasowy w R.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty