Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2012 r., sygn. II OSK 734/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Iwona Bogucka Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. akt II SA/Łd 991/10 w sprawie ze skargi T.K. i P.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2010 roku nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. akt II SA/Łd 991/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w sprawie ze skargi T.K. i P.K., uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. (zwanego dalej także SKO w S.) z dnia [...] lipca 2010 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] maja 2010r., nr [...], wydane w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania (pkt 1) oraz zasądził od SKO w S. solidarnie na rzecz skarżących kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt 2).
Wyrok ten został wydany w następującym, wskazanym przez Sąd I instancji, stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...], Wójt Gminy Wartkowice ustalił warunki zabudowy dla inwestycji o nazwie "Budowa elektrowni wiatrowej 800 KW wraz z przyłączem energetycznym na działce nr ew. [...] w miejscowości K.".
Decyzję tę doręczono wyłączenie inwestorowi oraz właścicielom nieruchomości bezpośrednio graniczących z działką nr [...].
W piśmie z dnia 22 lutego 2010 r., wniesionym do Wojewody Łódzkiego, T.K. i P.K. zakwestionowali legalność ww. decyzji podnosząc, iż o decyzji tej dowiedzieli się około dwóch tygodni wcześniej. Decyzji tej zarzucili, że zezwala na lokalizację wskazanej inwestycji w zbyt bliskiej odległości od ich domu - ok. 200 m (taka odległość dotyczy elektrowni o mocy do 500 KW), podczas gdy odległość ta powinna wynosić 500 m. Nadto teren, na którym ma zostać ta inwestycja zlokalizowana nie jest "terenem wietrznym, wiatrowym". Zdaniem wnoszących pismo, elektrownia spowoduje wyłączenie z produkcji rolnej dużej powierzchni gruntów i spadek ceny rynkowej ich gospodarstwa, wzrost hałasu, zagrożenie ekologiczne dla miejscowej zwierzyny, leśnej i domowej oraz trwałe zmiany krajobrazu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty