12.12.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. I GSK 270/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Małgorzata Jużków (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 9 listopada 2011 r. sygn. akt III SA/Łd 885/11 w sprawie ze skargi M. H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 listopada 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 885/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. oddalił skargę M. H. na ostateczną decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do sierpnia 2006 r.

Orzeczenie zapadło w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

I. Przeprowadzona kontrola podatkowa w firmie M.W. H. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej za rok 2006 r. wykazała, że M. H. nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego i nie składał deklaracji AKC. Przedmiotem prowadzonej przez niego działalności podatkowej było świadczenie usług transportowych przy wykorzystaniu 4 pojazdów samochodowych napędzanych olejem napędowym oraz wynajem nieruchomości na własny rachunek. Zużywany olej napędowy pochodził z nieznanych źródeł, chociaż jego nabycie dokumentowane było fakturami VAT, w których jako wystawca widniała firma FHU "E.-P." M. K. z siedzibą w T. M. Z zebranych dowodów wynikało, że firma ta wystawiała jedynie faktury VAT na sprzedaż oleju napędowego, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, gdyż nigdy nie dysponowała takim towarem.

Powyższe ustalenie skutkowało zobowiązaniem M. H. do zapłaty podatku akcyzowego od ilości oleju napędowego zużytego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (świadczonych usług transportowych). W okresie od stycznia do sierpnia 2006 r. firma skarżącego zużyła 102 500 litrów oleju napędowego zakupionego od firmy F.H.U. "E.-P." M. K., od którego na wcześniejszych etapach obrotu nie zapłacono akcyzy i nie udało się ustalić rzeczywistych dostawców paliwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne