23.10.2012

Wyrok NSA z dnia 23 października 2012 r., sygn. II GSK 1533/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Dariusz Skupień (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 23 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Infrastruktury od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 1658/10 w sprawie ze skargi I. W. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania kary dyscyplinarnej wobec pośrednika w obrocie nieruchomościami oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 marca 2011 r., sygn. akt I SA/Wa 1658/10 objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi I. W. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] czerwca 2010 r. w przedmiocie kary dyscyplinarnej, uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] kwietnia 2009 r. oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że w związku ze skargą [...] Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami "L." z dnia [...] kwietnia 2008 r. na działalność pośrednika w obrocie nieruchomościami - I. W., Minister Infrastruktury pismem z dnia [...] maja 2008 r., skierował sprawę do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, czy I. W., wykonując czynności pośrednictwa, naruszyła w tym zakresie przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), dalej jako u.g.n.

Komisja ustaliła, że I. W., będąc właścicielem biura nieruchomości "I." w S. utworzyła oddział swojej firmy w Z., w którym wszystkie czynności (nie tylko pomocnicze), wykonywał pracownik R. B., nieposiadający licencji zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Komisja uznała, że czynności pomocnicze mogą być wykonywane przez osoby nieposiadające licencji zawodowej, ale tylko pod bezpośrednim nadzorem pośrednika. W ocenie Komisji bezpośredni nadzór był natomiast niewykonalny, ze względu na brak fizycznej możliwości sprostania temu wymogowi, oraz fakt, że praca w dwóch oddziałach funkcjonujących w sposób dynamiczny, położonych w dwóch krańcach kraju była niemożliwa. Do akt załączono m.in.: kserokopię umowy pośrednictwa kupna/najmu nieruchomości z dnia [...] kwietnia 2008 r., podpisaną przez pośrednika I. W. oraz pracownika R. B., wizytówkę R. B., sugerującą w ocenie Stowarzyszenia, że posiada on licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami, umowę o pracę zawarta pomiędzy firmą "I." I. W. a R. B. z dnia [...] kwietnia 2008 r. wraz z zakresem obowiązków, 10 ogłoszeń prasowych z Gazety Wyborczej z dodatku "DOM", świadczących w ocenie Komisji o aktywnej działalności oddziału firmy na terenie Z. W pkt 7 protokołu końcowego, Komisja Odpowiedzialności Zawodowej uznała, że zarzut dotyczący braku prawidłowego nadzoru nad osobami wykonującymi czynności pomocnicze (art. 180 pkt 2 u.g.n.) został udokumentowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty