25.04.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2012 r., sygn. II GSK 472/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia del. WSA Barbara Stukan - Pytlowany Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 17 grudnia 2010 r. sygn. akt III SA/Łd 415/10 w sprawie ze skargi C. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego uchyla zaskarżony wyrok w zakresie punktu pierwszego i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Ł. do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 grudnia 2010 r., sygn. akt III SA/Łd 415/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. oddalił skargę C. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego. Ponadto, Sąd przyznał pełnomocnikowi skarżącej koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] lutego 2010 r., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Prezydent Miasta Ł. nałożył na C. N. karę pieniężną w wysokości 45529,50 zł za samowolne zajęcie w okresie [...] stycznia - [...] sierpnia 2008 r. pasa drogowego drogi krajowej - ulicy R. [...] w Ł. o powierzchni 15,24 m2 pod całoroczny obiekt handlowy.

C. N. złożyła odwołanie od decyzji organu I instancji. Podniosła, że nie doszło do samowolnego zajęcia pasa drogowego.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., powołując się na art. 4 pkt 1, art. 39 ust. 3 i ust. 3a, art. 40 ust. 1, ust. 2 pkt 3, ust. 3, ust. 6, ust. 8 i ust. 12 ustawy z dnia 21 maca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115), utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Organ odwoławczy stwierdził, że umieszczenie całorocznego obiektu handlowego (pawilonu kwiaciarni) na nieruchomości położonej w Ł. przy ul. R. [...] (działka [...]) stanowiło zajęcie pasa drogowego i wymagało posiadania zezwolenia zarządcy drogi. C. N. w spornym okresie nie posiadała takiego zezwolenia, a zatem samowolnie zajęła pas drogowy, co skutkowało wymierzeniem przez zarządcę kary pieniężnej, której wysokość ustalono na mocy uregulowań zawartych w § 1 pkt 3 i § 4 pkt 1 uchwały nr [...] Rady Miejskiej w Ł. z dnia [...] kwietnia 2004 r. w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne