Wyrok NSA z dnia 7 marca 2024 r., sygn. II GSK 1465/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar (spr.) po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Wojewody Śląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 kwietnia 2023 r. sygn. akt II SA/Gl 1602/22 w sprawie ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miasta Chorzów z dnia 26 września 2019 r. nr XIII/210/19 w sprawie zmiany przebiegu ul. Św. Piotra – drogi gminnej położonej w granicach administracyjnych Miasta Chorzów 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; 3. zasądza od Gminy Miasto Chorzów na rzecz Wojewody Śląskiego kwotę 840 (osiemset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2023 r., sygn. akt II SA/Gl 1602/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miasta Chorzów z dnia [...] września 2019 r., nr [...] w sprawie zmiany przebiegu ul. [...] – drogi gminnej położonej w granicach administracyjnych Miasta Chorzów.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wskazaną uchwałą Rada Miasta Chorzów, wskazując jako podstawę materialnoprawną przepis art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (obecnie: Dz.U. z 2023 r., poz. 645), zwanej dalej u.d.p, w § 1 zmieniła przebieg ulicy [...] - drogi gminnej położonej w granicach administracyjnych Miasta Chorzów (...) poprzez włączenie do pasa drogowego działek stanowiących dojazd do cmentarza. Z kolei w myśl § 2 uchwały wskazano, że przebieg drogi gminnej – ulicy [...] oznaczony został na mapie stanowiącej załącznik do uchwały.
W skardze na powyższą uchwałę Wojewoda Śląski wniósł o stwierdzenie jej nieważności jako niezgodnej z art. 7 ust. 3 u.d.p. w zw. z art. 2 i 7 Konstytucji RP. Zdaniem Wojewody, w sprawie nie doszło do zmiany przebiegu drogi publicznej, a powstania zupełnie nowej drogi. Wobec tego droga ta winna zostać najpierw zaliczona do kategorii dróg publicznych, a dopiero później można by ustalać jej przebieg. Ponadto, organ nadzoru zarzucił, że z załącznika do uchwały nie można ustalić przebiegu tej drogi z uwagi na brak oznaczenia w treści uchwały działek gruntu objętych przebiegiem ulicy oraz brakiem oznaczenia tych działek w załączniku graficznym do uchwały.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty