15.06.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2012 r., sygn. I GSK 888/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędziowie NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz del. WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.) Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 27 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 1104/10 w sprawie ze skargi C. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł., wyrokiem z dnia 27 stycznia 2011 r. o sygn. akt I SA/Łd 1104/10, oddalił skargę C. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] lipca 2010 r., nr [...], w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące od maja do grudnia 2007 r. i oddalił skargę.

Sąd pierwszej instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł., decyzją z dnia [...] marca 2010 r. określił C. M. zobowiązanie w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące - od maja do grudnia 2007 r. W uzasadnieniu swojej decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że przedmiotem działalności gospodarczej C. M. było świadczenie usług transportu drogowego pojazdami uniwersalnymi. Firma podatnika nie była w 2007 r. zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego oraz nie składała deklaracji dla podatku akcyzowego AKC. W wyniku postępowania kontrolnego ustalono, że C. M. zobowiązany jest do zapłaty podatku akcyzowego od ilości oleju napędowego zużytego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej do napędu pojazdów samochodowych, nabytego z nieznanego źródła. Nabycie tego paliwa udokumentowane było jedynie fakturami VAT zakupu, na których, w miejscu określenia sprzedawcy, widniały nazwy firm: PHU "R." M. T. i PHU "T." D. P.

Zdaniem organu kontroli skarbowej, materiał dowodowy zebrany w sprawie wykazał, że działalność wskazanych podmiotów polegała jedynie na wystawianiu faktur VAT, dokumentujących sprzedaż oleju napędowego, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, gdyż paliwo wyszczególnione na tych fakturach nie było własnością ani M. T., ani D. P. Organ pierwszej instancji wskazał następnie, że w 2007 r. podatnik zużył w ramach prowadzonej działalności gospodarczej 396 010 litrów oleju napędowego zakupionego od FHU "R." oraz 49 850 litrów oleju napędowego zakupionego od PHU "T.", od którego na wcześniejszych fazach obrotu nie została zapłacona akcyza. W trakcie prowadzonego postępowania podatkowego i kontrolnego nie udało ustalić się rzeczywistych dostawców paliwa do firmy C. M.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne