Wyrok NSA z dnia 21 marca 2012 r., sygn. I GSK 1402/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 8 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Go 388/11 w sprawie ze skargi R. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. P. Sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. fwyrokiem z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Go 388/11 oddalił skargę R. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji podał, że decyzją z dnia 28 listopada 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Ś. Ustalił R. P. Spółce z o.o. zobowiązanie w podatku akcyzowym oraz w podatku od towarów i usług od importowanych w 1998 r. samochodów osobowych marki R. W motywach organ I instancji wskazał, iż pojazdy samochodowe zakwalifikowano do kodu 8703. W przypadku, gdy ich wartość celna przekracza równowartość 7500 ECU objęte są one podatkiem akcyzowym w wysokości 15 %. Ponadto stwierdził, że jeżeli w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego organ celny stwierdzi, że kwoty zostały wykazane nieprawidłowo, Naczelnik Urzędu Celnego wydaje decyzję określającą podatki w prawidłowej wysokości.
Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [...] maja 2004 r. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Ś., wskazując, że skoro przedmiotem importu były samochody osobowe, a nie samochody ciężarowe, jak deklarowała Spółka, to uzasadnionym było wydanie przez organ I instancji ww. decyzji o wymiarze podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług. Organ odwoławczy uznał iż importowane samochody mieściły się w wykazie wyrobów akcyzowych, tak w układzie SWW jak i układzie PCN, dlatego też czynność ta podlegała opodatkowaniu, a obowiązek podatkowy powstał z chwilą powstania długu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty