25.07.2012 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 25 lipca 2012 r., sygn. I FZ 212/12

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2012 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia T. W. M. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Po 333/12 w zakresie wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji w sprawie ze skargi T. W. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 17 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od czerwca do grudnia 2007 r. postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2012 r., I SA/Po 333/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił wniosek T. W. M. o wstrzymanie wykonania decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 17 stycznia 2012 r., wydanej w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od czerwca do grudnia 2007 r. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Sąd podał art. 61 § 3 i 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) zwanej dalej jako "P.p.s.a.".

Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że w skardze z dnia 28 lutego 2012 r. skarżący (działający przez pełnomocnika - adwokata), wniósł o wydanie postanowienia o wstrzymaniu wykonania w całości zaskarżonej decyzji z uwagi na to, że zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody, a wykonanie zaskarżonej decyzji spowoduje trudne do odwrócenia skutki.

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że w chwili obecnej skarżący zatrudniony jest w F. sp. z o.o. (wcześniej T. sp. z o.o.) z wynagrodzeniem 10.000 zł miesięcznie. Jak podano, skarżący jest stroną umów o pożyczkę zawartych z bankami. Powołano poszczególne paragrafy umów traktujących o konsekwencjach prawnych w przypadku utraty zdolności kredytowej przez skarżącego. W ocenie strony skarżącej podjęcie przez organy podatkowe działań zmierzających do egzekucji kwoty wynikającej z zaskarżonej decyzji jest równoznaczne z natychmiastową egzekucją kwoty ponad 500.000 zł wraz odsetkami oraz kosztami egzekucyjnymi. Natychmiastowa zapłata tej kwoty przez skarżącego nie jest możliwa. Możliwym do przewidzenia następstwem egzekucji będzie wypowiedzenie umów kredytowych i pożyczki przez n. oraz N.. W konsekwencji skarżący stanie w krótkim terminie przed koniecznością jednorazowej zapłaty kwot wynikających z tych umów. Zakładając nawet pośpieszne zbywanie istotnych składników majątku, nie będzie on w stanie uzyskać potrzebnej kwoty. Istotnym jest, że konieczność zbycia majątku, zwłaszcza nieruchomości w krótkim terminie spowoduje uzyskanie ceny znacznie niższej od możliwej do uzyskania w sytuacji braku faktycznego przymusu ich sprzedania. Zachodzi więc przesłanka określona w art. 61 § 3 P.p.s.a., polegająca na niebezpieczeństwie wyrządzenia skarżącemu znacznej szkody. Do wniosku załączono: odpis umowy pożyczki z 10 maja 2010 r., harmonogram spłaty kredytu z 10 maja 2010 r., odpis umowy kredytu hipotecznego z 4 września 2009 r., odpis umowy pożyczki hipotecznej z 20 czerwca 2008 r., odpis umowy o pracę z 1 lutego 2003 r. wraz z aneksem z 1 lutego 2012 r. oraz operat szacunkowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty