18.12.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2012 r., sygn. II FSK 925/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędziowie NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Jerzy Rypina, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 1051/10 w sprawie ze skargi M. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 14 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz M. R. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 grudnia 2010 r., I SA/Wr 1051/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił, na skutek skargi M. R., interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 14 maja 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Podstawę prawną orzeczenia stanowił art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej Ppsa.

2. Jak zauważono w motywach orzeczenia, skarżąca zwróciła się do organu o wydanie interpretacji indywidualnej w odniesieniu do kwestii skutków podatkowych uzyskania 20%. dyskonta związanego z nabyciem akcji. Przedstawiając stan faktyczny sprawy skarżąca wskazała, że jako pracownik A. spółki z o. o. z siedzibą w Polsce, należącej do grupy kapitałowej A., uprawniona jest do uczestniczenia w programie akcjonariatu pracowniczego, którego celem jest subskrypcja akcji emitowanych w ramach podwyższenia kapitału zakładowego francuskiej spółki akcyjnej A.. Uprawnienie do objęcia akcji przez pracowników grupy A. wynika z uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki francuskiej A.. Subskrypcja dokonywana będzie za pośrednictwem funduszu zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe (dalej Fundusz), instytucji powszechnie stosowanej we Francji dla realizacji programów akcjonariatu pracowniczego. Fundusz zostanie następnie skonsolidowany z odpowiednim Subfunduszem. Obydwie te instytucje według prawa francuskiego nie posiadają osobowości prawnej, a także nie są funduszami kapitałowymi w rozumieniu art. 5a pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.), dalej p.d.o.f. Fundusz obejmie na rzecz skarżącej akcje francuskiej spółki A. i stosownie do tego wyda zainteresowanej jednostki uczestnictwa w Subfunduszu, które nie podlegają umorzeniu przed upływem pięciu lat (z zastrzeżeniem przewidzianych, nadzwyczajnych wypadków), to jest do końca tzw. okresu blokady, który zakończy się w 2014 roku. Po upływie okresu blokady wnioskodawczyni będzie mogła umorzyć (to jest zbyć odpłatnie na rzecz Subfunduszu) posiadane jednostki uczestnictwa otrzymując w zamian środki pieniężne lub akcje A.; będzie mogła również zachować jednostki uczestnictwa w Subfunduszu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne