29.11.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. II FSK 739/11

Doprecyzowanie treści ustępu 5 art. 30a ustawy o podatku dochodów od osób fizycznych w wyniku wprowadzonej nowelizacji wydaje się być zbędnym, gdyż brak możliwości kompensowania strat wynikał jednoznacznie z faktu, że dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz zagranicznych funduszach kapitałowych był opodatkowany zryczałtowanym podatkiem, który ze swej istoty jest pobierany od każdej konkretnej wypłaty, niezależnie od ewentualnych - aktualnych czy wcześniejszych - strat podatkowych z tego źródła przychodów. Takie opodatkowanie nie ma charakteru globalnego, gdzie podatek obliczany jest od podstawy opodatkowania ustalonej dla całego roku podatkowego i gdzie można obniżyć dochód o ewentualne straty z tego źródła.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA del. Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 766/10 w sprawie ze skargi A. D. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 31 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 23 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 766/10, oddalił skargę A. D. zwanego "skarżącym" lub " wnioskodawcą", na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 31 marca 2010 nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zaskarżony skargą kasacyjną wyrok wydany został w oparciu o przedstawione przez wnioskodawcę, wnioskiem z 12 stycznia 2010 r., następujące zdarzenie przyszłe:

1. Wnioskodawca dokonuje inwestycji finansowych za pośrednictwem zagranicznych banków i instytucji inwestycyjnych. Środki przeznaczone na inwestycje zagraniczne lokuje na rachunkach bankowych, lokatach lub inwestuje w fundusze kapitałowe (w tym hedge funds oraz fundusze powiernicze), w papiery wartościowe (akcje, obligacje) oraz instrumenty pochodne. Środki te są zagospodarowane w ramach kont rozrachunkowych, tj. na każdym koncie rozrachunkowym generowane są przychody z odrębnego rodzaju inwestycji finansowej (z lokat z dywidend, z zakupu i sprzedaży akcji, itp.). Wszystkie potencjalne przychody uzyskiwane w ramach opisanych wyżej inwestycji należą do źródła przychodów kapitały pieniężne i prawa majątkowe zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodów od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm. dalej jako "u.p.d.o.f."). Jedne z przeprowadzanych przez podatnika transakcji przynoszą (mogą przynosić) wynik dodatni (np. lokowanie środków na rachunkach bankowych oraz lokatach, otrzymywanie dywidend), natomiast inne transakcje mogą przynosić (przynoszą) wynik ujemny (np. odpłatne zbycie udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz odpłatne zbycie) umorzenie jednostek uczestnictwa w zagranicznych funduszach kapitałowych czy zbycie instrumentów pochodnych. Opisane wyżej przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych są uzyskiwane przez wnioskodawcę ze źródła położonego poza Polską. Co do zasady, zagraniczny bank inwestycyjny czy instytucja inwestycyjna nie pobierają podatku dochodowego (dotychczas podatek u źródła pobierany był jedynie od części wypłacanych dywidend w zależności od kraju, z którego dywidenda jest wypłacana). Nigdy nie występuje jednak sytuacja, w której podatek z ww. tytułów jest rozliczany przez polskiego płatnika. Powyższe przychody muszą być więc w całości samodzielnie rozliczone przez wnioskodawcę w zeznaniu rocznym (PIT - 38). W związku z powyższym, wnioskodawca zadał następujące pytania: 1) czy w opisanym stanie faktycznym wnioskodawca może, na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy u.p.d.o.f., obniżyć przychody powstałe w ramach jednego źródła przychodów (w ramach kapitałów pieniężnych) o stratę wygenerowaną w ramach tego samego źródła przychodów w danym roku lub w poprzednich latach podatkowych? 2) Czy wnioskodawca jest uprawniony do samodzielnego obliczenia ww. straty w oparciu o dokumenty otrzymane od zagranicznych banków inwestycyjnych - instytucji inwestycyjnych oraz rozliczenia ww. straty składając roczne zeznanie PIT -38?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne