23.11.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2012 r., sygn. II FSK 696/11

Wywodzenie z treści art. 10 ust. 3 u.p.d.o.f., odmiennych skutków dla wykładni art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. nie jest prawidłowe, bowiem treść tego przepisu odnosi się do ustalenia źródła przychodu z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej wskazanych w tym przepisie nieruchomości i praw majątkowych. Pozostaje natomiast bez wpływu w relacji do treści art. 21 ust. pkt 32 lit. a) i e) oraz art. 28 ust. 2a u.p.d.o.f. w zakresie, w jakim przepisy te określają zakres przedmiotowej ulgi podatkowej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 9 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Ke 535/10 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 28 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2. zasądza od W. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 4600 (słownie: cztery tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania w sprawie.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 9 grudnia 2010 r., I SA/Ke 535/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 28 lipca 2010 r. w przedmiocie zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

2. Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym: organ pierwszej instancji określił skarżącemu zobowiązanie według stawki 10% od przychodu ze sprzedaży w 2005 r. udziału wynoszącego 3/4 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości (gruntu) położonej w K. przy ul. [...] (dalej jako: "nieruchomość") oraz we własności budynków posadowionych na tej nieruchomości. Skarżący sprzedał ww. nieruchomość 26 października 2005 r. i nie uiścił podatku od przychodu ze sprzedaży, natomiast na wezwanie organu podatkowego złożył deklarację o osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wykazując kwotę przychodu zwolnioną od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm., dalej jako: "u.p.d.o.f."). W przeprowadzonym postępowaniu podatkowym strona przedłożyła dowody potwierdzające wydatkowanie przychodu na cele mieszkaniowe. Do rozliczenia przychodu uzyskanego ze sprzedaży uwzględniono wydatki w kwocie 406 189,59 zł, które spełniały warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) u.p.d.o.f, a więc uprawniały do zwolnienia z opodatkowania tej kwoty przychodu. Pozostałą kwotę przychodu ze sprzedaży w wysokości 1 093 810,41 zł opodatkowano zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 28 ust. 2 i 3 powołanej ustawy, tj. według stawki 10%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne