12.06.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2012 r., sygn. II FSK 2397/10

Przewidzianemu w przepisie art. 21 ust 1 pkt 50 u.p.d.o.f. zwolnieniu od podatku podlega tylko przychód równy wkładowi wniesionemu przez wspólnika. Jednak zwolnieniem tym objęty jest przychód związany ze zwrotem całego wkładu, czyli nie tylko wkładu pierwotnie wniesionego do spółki. Jeżeli bowiem wspólnik otrzymany i opodatkowany zysk pozostawia w spółce, to tym samym zwiększa wartość wniesionego przez siebie wkładu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 5 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 411/10 w sprawie ze skargi H. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 5 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1. Zaskarżonym wyrokiem z 5 sierpnia 2010 r., sygn. akt I SA/Rz 411/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił zaskarżoną przez H. B. (dalej Skarżąca) interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych i określił, że interpretacja ta nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

2. Przedstawiając stan faktyczny Skarżąca wskazała, że prowadziła działalność gospodarczą, jako wspólnik spółki jawnej. Posiadała 50% udziałów w tej spółce. Z dniem 30 września 2009 r., na mocy uchwały wspólników, wystąpiła ze spółki. Spółka będzie kontynuowała działalność, gdyż pozostało w niej dwóch dotychczasowych wspólników. Na okoliczność wystąpienia wspólnika sporządzony został remanent likwidacyjny, jak również dokonano wyceny majątku spółki. Zgodnie z wyceną bilansu na dzień 30 września 2009 r., wartość firmy wyniosła 850.000,00. W myśl uchwały pozostali wspólnicy zobowiązali się do wypłaty wartości udziału Wnioskodawczyni, tj. 50%, według następującego harmonogramu: kwota 200.000,00 zł w formie przelewu w ciągu 7 dni od otrzymania postanowienia Sądu o wystąpieniu wspólnika, natomiast pozostała kwota 225.000,00 zł zostanie wypłacona w 15 równych miesięcznych ratach. Wnioskodawczyni nadmieniła, że obecnie jest na emeryturze i nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej. Dalej podała, że na ww. udział w Spółce składać się będą:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne