Wyrok NSA z dnia 28 września 2012 r., sygn. II FSK 248/11
Termin "kwota należna" jest tożsamy z pojęciem "wymagalne świadczenie (wierzytelność)".
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 29 października 2010 r. sygn. akt I SA/Ke 563/10 w sprawie ze skargi M. N. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 10 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz M. N. kwotę 777 (słownie: siedemset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania w sprawie.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, w sprawie o sygn. akt I SA/Ke 563/10, oddalił skargę M. N. - nazywanego dalej "Skarżącym", na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 października 2008 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji wynika, że Skarżący wystąpił do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Skarżący w 2007 r. był akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Z dniem 1 stycznia 2008 r. nabył dodatkowe akcje tejże spółki. Ponieważ walne zgromadzenie akcjonariuszy w 2008 r. podjęło decyzję o przeznaczeniu zysku przypadającego akcjonariuszom za 2007 r. w całości na kapitał zapasowy spółki, Skarżący nie otrzymał dywidendy.
W związku z powyższym zadano pytanie: czy, jeżeli przeznaczono cały zysk spółki, przypadający akcjonariuszom, na kapitał zapasowy, powstaje obowiązek podatkowy? Jeżeli tak, to kto jest podatnikiem tego podatku: nabywca akcji i ich posiadacz w dacie walnego zgromadzenia akcjonariuszy, czy ich zbywca?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty