03.07.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2012 r., sygn. II FSK 1787/10

1. Ciężar dowodu, a zatem wykazania, że mienie służące sfinansowaniu wydatków podatnika pochodzi z dochodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania obciąża podatnika. Podatnik powinien sformułować, a następnie wykazać wiarygodność swoich twierdzeń o takim lub innym pochodzeniu mienia, oraz wskazać na środki i źródła dowodowe pozwalające organowi podatkowemu na ich weryfikację, czego w przedmiotowej sprawie skarżący nie uczynili.

2. Nie było potrzeby występowania do sądu powszechnego w trybie art. 199a § 3 Ordynacji podatkowej, bowiem nie istniały wątpliwości co do zaistnienia przedmiotowych darowizn. Wystąpienie do sądu na podstawie powołanego przepisu nie jest wymagane w każdej sytuacji, gdy organ podatkowy chce odmówić wiary przedłożonej do akt umowie, ale dopiero wówczas, gdy mimo oceny przedstawionego dowodu dokonanej w ramach obowiązujących przepisów postępowania, a w szczególności po skonfrontowaniu jej z innymi dowodami nadal istnieją wątpliwości co do istnienia stosunku prawnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA (del.) Beata Cieloch (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. B. i H. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 15 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Ol 76/10 w sprawie ze skargi K. B. i H. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 30 listopada 2009 r. nr [...]; [...] w przedmiocie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. B. i H. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3) przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie) na rzecz radcy prawnej E. S. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu wraz z należnym podatkiem od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne