Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2012 r., sygn. II FSK 2340/10

Skuteczne przejęcie długu przez osobę trzecią - zgodnie z art. 519 kodeksu cywilnego - stanowi dla dotychczasowego dłużnika umorzenie zobowiązania w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 6 u.p.d.o.f.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Bogucki (sprawozdawca), Sędziowie NSA Jacek Brolik, NSA Zbigniew Romała, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 28 lipca 2010 r. sygn. akt I SA/Ke 284/10 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 18 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz A. B. kwotę 4.450 (cztery tysiące czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 28 lipca 2010 r., I SA/Ke 284/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę A. B. (powoływanego dalej jako "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. (powoływanego dalej jako "Dyrektor IS") z dnia 18 marca 2010 r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. Jako podstawę prawną powołano art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; w skrócie: "p.p.s.a."). Wyrok jest dostępny na stronie internetowej: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi (przedstawiony przez WSA w Kielcach):

2.1. Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku przebieg postępowania, WSA w Kielcach stwierdził, że w 2004 r. Skarżący prowadził działalność gospodarczą w ramach dwóch spółek jawnych w zakresie handlu detalicznego i hurtowego zestawami komputerowymi, oprogramowaniem oraz szeroko rozumianym sprzętem informatycznym, opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm., powoływanej dalej jako "u.p.d.o.f."), tj. 19% podatkiem dochodowym. W wyniku przeprowadzonej kontroli działalności gospodarczej Skarżącego ustalono, że w zeznaniu PIT-36L za 2004 r. nie wykazał dochodu z działalności gospodarczej z tytułu sprzedaży spółki jawnej P. (powoływanej w dalszej części jako "Spółka"). Zgodnie z umową sprzedaży z dnia 3 listopada 2004 r., wspólnicy Spółki zbyli prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo Spółki na rzecz innej spółki akcyjnej. Zgodnie z § 2 umowy, składnikami zbywanego przedsiębiorstwa były: gotówka, środki trwałe, należności niematerialnoprawne, należności, zobowiązania, umowy z tytułu stosunku pracy oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności zbywanej firmy. Ustalona przez strony cena za przedsiębiorstwo wyniosła 770.800 zł (§ 4 umowy). W myśl § 5 umowy zapłata ceny, po zarachowaniu kwoty 600.000 zł na poczet wpłaty na akcje (każdemu z dwóch wspólników po 300.000 zł), została przekazana na wskazane przez właścicieli konto bankowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne