Wyrok NSA z dnia 9 marca 2012 r., sygn. I FSK 1796/11
Przyjęcie, iż dana osoba fizyczna sprzedając działki budowlane działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec), wymaga uprzedniego ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą (powtarzalność czynności i zamiar wykazany obiektywnymi dowodami ich kontynuacji), a w konsekwencji zorganizowaną, przesłanka "stałości" działalności gospodarczej wynika z porównania art. 9 i art. 12. dyrektywy 2006/112/WE, gdyż skoro art. 12 wprowadza, jako zasadę szczególną, możliwość uznania za podatnika także podmiotów wykonujących działalność gospodarczą w sposób sporadyczny (okazjonalny), to oznacza, iż zasadą ogólną jest, by działalność gospodarcza musiała być wykonywana w sposób ciągły.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal (spr.), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Dorota Pawlicka-Błażejewska, po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 31/10 w sprawie ze skargi J. K. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 28 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 31/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi J. K., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (organu upoważnionego: Dyrektora Izby Skarbowej w P.) z dnia 28 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług i określił, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości.
Stan sprawy przedstawiał się następująco.
We wniosku z dnia 24 lipca 2009 r. J. K. wystąpił do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu swojego wniosku podał, że prowadzi gospodarstwo. Gospodarstwo to było stopniowo powiększane. W 2002 r. nabył działkę o powierzchni 4,99 ha, bez zamiaru jej dalszej odsprzedaży. Działka ta jest stale użytkowana rolniczo i podobnie jak pozostała część gospodarstwa, stanowi prywatny majątek Skarżącego i jego żony. Gospodarstwo stanowi jedyne źródło utrzymania wnioskodawcy. Skarżący wskazał, że w 2007 r. gmina miejsca, w której mieszka, podjęła uchwałę stwierdzającą zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi K.. Zmiana ta objęła 4,99 ha posiadanych przez Skarżącego gruntów, które zostały przeznaczone pod zabudowę przemysłową. W związku z tym, w 2007 r., Skarżący sprzedał część swojej nieruchomości o powierzchni 1,58 ha. Pozostała cześć nieruchomości jest użytkowana rolniczo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
