31.01.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. I FSK 443/11

W sytuacji, gdy różne było nazewnictwo towarów na fakturach zakupu i sprzedaży, należało przy sporządzaniu zestawień towarów stanowiących podstawę do wyliczenia średniej marży zażądać wyjaśnień Strony w tym zakresie lub posłużyć się danymi pochodzącymi z innych dokumentów, w tym np. ze sporządzonych przez Skarżącego i przedłożonych kontrolującym remanentów początkowego i końcowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk - Sadowski, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 października 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 155/10 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2005 r., od stycznia do grudnia 2006 r. oraz od stycznia do marca 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w G. na rzecz J. S. kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 12 października 2010 r., sygn. akt I SA/Gd 155/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną przez J. S. (dalej również jako: Podatnik, Strona lub Skarżący) decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 listopada 2009 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2005 r. i od stycznia do grudnia 2006 r. oraz od stycznia do marca 2007 r.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny Sąd pierwszej instancji podał, że Skarżący w okresie objętym zaskarżonym aktem, prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego pamiątkami, upominkami, kartami okolicznościowymi, grami i zabawkami dla dzieci, wyrobami ceramicznymi i gipsowymi, zniczami, sztucznymi kwiatami i ozdobami. Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego w S., decyzjami z dnia 29 czerwca 2009 r., z uwagi na nierzetelność prowadzonych przez Podatnika ksiąg podatkowych ze względu na niezaewidencjonowanie przez niego całego obrotu ze sprzedaży, określił Stronie w sposób odmienny od wykazanego w złożonych deklaracjach, podatek od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia 2005 r. do marca 2007 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne