Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. I FSK 386/11
Przepis art. 19 ust. 1 ustawy o VAT należy interpretować w taki sposób, że faktura nieodzwierciedlająca rzeczywiście dokonanej czynności przez jej wystawcę, która rodziłaby u niego obowiązek podatkowy, nie daje odbiorcy tej faktury prawa do odliczenia wykazanego w niej podatku, nawet gdy pozostaje on w dobrej wierze, że wszedł w posiadanie towaru wykazanego na fakturze na podstawie skutecznej czynności cywilnoprawnej mającej miejsce pomiędzy nim a wystawcą faktury
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 października 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 720/10 w sprawie ze skargi R. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 16 kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od lipca do grudnia 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 2400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 października 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 720/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę R.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 16 kwietnia 2010 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od lipca do grudnia 2003 r.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że skarga nie jest zasadna.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu faktycznego sprawy wynika, że decyzją z dnia 19 sierpnia 2008 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. określił R.C. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za lipiec, październik, listopad i grudzień 2003 r. oraz za sierpień i wrzesień 2003 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc. W ocenie organu podatkowego skarżący bezpodstawnie obniżył podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez współpracujące firmy. Jak stwierdzono w przedmiotowej decyzji , faktury wystawiane przez firmy nie obrazowały rzeczywistych transakcji, a jedynie służyły zapewnieniu "pokrycia" na zakupione paliwo niewiadomego pochodzenia i rodzaju. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, skarżący przyjmując do rozliczenia faktury VAT wystawione przez kontrahentów naruszył art. 19 ust. 1, ust. 2 i art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm., dalej "ustawa o VAT"), oraz art. 48 ust. 4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, a w konsekwencji zawyżył podatek naliczony do odliczenia za wskazane miesiące 2003 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty