Wyrok NSA z dnia 27 września 2011 r., sygn. II OSK 1392/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędzia WSA del. WSA Jerzy Siegień (spr.) Protokolant: Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 27 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 10 lutego 2010 r. sygn. akt II SA/Rz 921/09 w sprawie ze skargi O. i M.G. na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie, 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2010 r. sprawy ze skargi O. i M. G. na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie z dnia [...] października 2009 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego, uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Przemyślu z dnia [...] sierpnia 2009 r.
Przedmiotowy wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie decyzją z dnia [...] października 2009 r. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Przemyślu z dnia [...] sierpnia 2009 r., nakazującą O. i M. G. dokonanie rozbiórki samowolnie realizowanej rozbudowy budynku o wymiarach 4,50 x 6,00, na działce nr [...], w miejscowości Torki gm. Medyka. W uzasadnieniu decyzji PWINB w Rzeszowie podkreślił, że odwołanie O. i M. G. nie zasługiwało na uwzględnienie, gdyż decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Przemyślu nie narusza prawa. W ocenie organu odwoławczego inwestorzy podjęli rozbudowę obiektu budowlanego bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę, co obligowało organ do wszczęcia postępowania legalizacyjnego wskazanego w art. 48 ust. 2 - 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.). Ponieważ w rozpoznawanej sprawie odwołujący się nie wykonali nałożonych na nich obowiązków w trybie art. 48 ust. 3 Prawa budowlanego, to konsekwencją musiało być orzeczenie o rozbiórce obiektu budowlanego, na podstawie art. 48 ust. 4 tej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty