Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2011 r., sygn. II OSK 1712/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Leszczyński Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędzia del. WSA Wanda Zielińska-Baran (spr.) Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. K. i M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 13 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Op 156/10 w sprawie ze skargi J.K. i M. K. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia [...] stycznia 2010 r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 13 maja 2011r., sygn. akt II SA/Op 156/10 oddalił skargę J. i M. K. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia [...] stycznia 2010r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, iż Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie oleskim decyzją z dnia [...] listopada 2009r., nr [...], opartą o przepis art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) nakazał J.
i M. K. rozbiórkę szopy inwentarskiej (kurnika), zlokalizowanej
w Oleśnie przy ul. [...], na działce o nr ewid. [...]. W uzasadnieniu organ wskazał, że szopa ta usytuowana jest w odległości 0,5m od granicy działki i 0,5m od ściany budynku garażowego posesji sąsiadów. Ściany i konstrukcja dachu wykonane są z materiałów palnych (żerdzi, desek, krawędziaków), zaś pokrycie dachu wykonane z materiałów niepalnych. Przedmiotowa szopa inwentarska wybudowana została wiosną 1998 r. tj. w momencie, kiedy inwestor nie dysponował ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę, a na posesji nie były jeszcze prowadzone żadne roboty budowlane związane z budową budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego. Organ stwierdził, iż w świetle art. 3 pkt 1 i 2, art. 36 ust. 1, art. 29 ust. 1 pkt 12, 24 i 25 Prawa budowlanego nie jest to obiekt tymczasowy, ale budowla pełniąca funkcje użytkowe budynku inwentarskiego i wymagająca pozwolenia na budowę. Przedmiotowy obiekt budowlany narusza przepisy § 12 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także § 270 ust. 2 i § 271 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 1994r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (aktu obowiązującego w chwili popełnienia samowoli budowlanej). Wskazując na przepis art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego organ stwierdził, że niemożliwym jest zalegalizowanie przedmiotowego obiektu, gdyż narusza on przepisy dotyczące warunków technicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty