27.07.2011

Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2011 r., sygn. II OSK 1359/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms /spr./ Sędziowie sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia del. WSA Zbigniew Ślusarczyk Protokolant asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 2030/09 w sprawie ze skargi I. Z. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę I. Z. i uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2009 r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] listopada 2007 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez skarżącego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Skarżący I. Z. urodził się [...] czerwca 1946 r. w T. (Izrael) jako ślubne dziecko C. i Y. Z. (Z.), a w dniu [...] maja 1948 r. nabył obywatelstwo izraelskie. Według ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. R.P. nr 44, poz. 267) skarżący mógł nabyć obywatelstwo polskie przez urodzenie, jeżeli jego ojciec w dacie urodzenia skarżącego posiadał obywatelstwo polskie. Wprawdzie ojciec skarżącego C. Z. (Z.) urodził się w miejscowości K. S., która po II wojnie światowej została włączona do ZSRR, to jednak skarżący nie złożył żadnych dokumentów mogących świadczyć o posiadaniu obywatelstwa polskiego przez ojca. Wobec tego, zdaniem Wojewody, brak jest podstaw do stwierdzenia, że ojciec skarżącego posiadał obywatelstwo polskie, a wobec tego skarżący nie mógł nabyć obywatelstwa polskiego przez urodzenie. W odwołaniu od decyzji skarżący powołał się na odpis zupełny aktu urodzenia ojca C. Z., świadectwa urodzeń i zaślubin oraz dyplom czeladnika. Minister utrzymał w mocy decyzję Wojewody. Organ odwoławczy stwierdził, że w odrębnym postępowaniu, ostateczną decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. Wojewoda Mazowiecki "odmówił stwierdzenia utraty obywatelstwa polskiego przez nieżyjącego ojca skarżącego C. Z. (Z.) z uwagi na brak dowodów na nabycie przez niego obywatelstwa polskiego". Decyzja ta nie mogła być pominięta w sprawie dotyczącej obywatelstwa polskiego skarżącego, skoro posiadanie obywatelstwa polskiego wywodzi z posiadania obywatelstwa polskiego przez ojca. Jeżeli więc brak jest dowodów na posiadanie obywatelstwa polskiego przez ojca skarżącego w dacie urodzenia skarżącego, to nie zostało także udowodnione nabycie obywatelstwa polskiego skarżącego przez urodzenie z ojca posiadającego obywatelstwo polskie. W skardze do sądu administracyjnego skarżący zarzucił, że skoro decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. organ odmówił stwierdzenia utraty obywatelstwa polskiego ojca skarżącego, to oznacza to, że jego ojciec C. Z. posiadał obywatelstwo polskie. Ponadto organ nie odniósł się do dołączonych do odwołania dokumentów świadczących o posiadaniu obywatelstwa polskiego przez ojca skarżącego (aktu urodzenia, świadectwa urodzin, świadectwa zaślubin, dyplomu czeladnika, a także dokumentów matki Y. Z.)

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne