Wyrok NSA z dnia 13 października 2011 r., sygn. II OSK 594/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Wanda Zielińska - Baran Protokolant Kamil Buliński po rozpoznaniu w dniu 13 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Sp. z o. o. w Rzeszowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2010 r., sygn. akt VII SA/Wa 1422/10 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
II OSK 594/11 U z a s a d n i e n i e
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 października 2010 r. sygn. akt VII SA/Wa 1422/10 po rozpoznaniu skargi S. G. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego utrzymującą w mocy decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] lutego 2010 r. o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Starosty Łańcuckiego z dnia [...] lipca 2009 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku produkcyjnego-usługowego z częścią biurowo-socjalną, muru ogrodzeniowego pełnego, miejsc parkingowych, kanalizacji deszczowej na terenie działek nr ewid. [...],[...]w miejscowości G. - uchylił zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu wyroku podano, iż organ pierwszej instancji wskazując na zasadę trwałości decyzji administracyjnej zawartą w art. 16 kpa oraz konieczność zachowania formalnoprawnych przesłanek warunkujących dopuszczalność orzeczenia o stwierdzeniu nieważności decyzji stwierdził, że w sprawach dotyczących zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę identycznie ustala się krąg stron w postępowaniu zwyczajnym i nieważnościowym, przy uwzględnieniu art. 28 ust.2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane /tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm./ będącego normą szczególną w stosunku do art. 28 kpa /por. wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2007 r. sygn. akt II OSK 598/06/. W niniejszej sprawie, mając na uwadze zasadę wynikającą z art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego, w oparciu o zatwierdzony weryfikowaną decyzją projekt budowlany, organ ustalił, że projektowana hala produkcyjna z budynkiem biurowo-socjalnym będzie zlokalizowana w odległości 12,30 m od granicy działek, których współwłaścicielem jest podmiot wnioskujący o stwierdzenie nieważności decyzji, co jest zgodne z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie /Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm./ w sytuacji, gdy projektowany budynek ma w najwyższym punkcie wysokość ok. 8,50 m nad poziomem terenu, co oznacza, że jest ona mniejsza od odległości od granicy działek sąsiednich a więc nie będzie powodować zacienienia ponad normę pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi zarówno w budynkach już istniejących, jak i w odniesieniu do planowanej zabudowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty