01.12.2011

Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2011 r., sygn. I OSK 135/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Borowiec sędzia del. WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 października 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 607/10 w sprawie ze skargi H. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej zatwierdzającej projekt podziału działki oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 13 października 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 607/10, po rozpatrzeniu skargi H. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt podziału działki, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] marca 2010 r. nr [...].

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

H. C. wniosła o stwierdzenie nieważności decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w S. z dnia [...] czerwca 1995 r. zatwierdzającej projekt podziału działki nr [...] na działki nr [...] i [...]. Wnioskodawczyni podniosła, że od 1993 r. nieprzerwanie użytkuje działkę nr [...], w księdze wieczystej KW nr [...] figuruje jako jej właściciel, a mimo to działki nie może zbyć z uwagi na powyższą decyzję. Decyzja o podziale nie została jej doręczona, co uniemożliwiło złożenie odwołania lub żądania odszkodowania za utraconą część nieruchomości o powierzchni 0,0318 ha. Po rozpatrzeniu tego wniosku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie decyzją z dnia [...] marca 2010 r. odmówiło stwierdzenia nieważności kwestionowanej decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w S. z dnia [...] czerwca 1995 r. zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości, w skład której wchodziła działka ewidencyjna nr [...] w obrębie ewidencyjnym S., gmina B. W uzasadnieniu organ nadzoru wyjaśnił, że w wyniku podziału działki nr ewidencyjny [...], powstały działki o numerach ewidencyjnych [...] (o powierzchni 0,0318 ha) i [...] (o powierzchni 0,2025 ha). Podział został przeprowadzony na wniosek H. C., w imieniu której występowała firma geodezyjna [...] Spółka z o.o. Podział był zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego (byłej) gminy S. Celem podziału było wydzielenie gruntu z przeznaczeniem na ciągi piesze. Podstawą materialnoprawną decyzji podziałowej był przepis art. 10 ust. 1-3 obowiązującej wówczas ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości. Zgodnie z decyzją o podziale działka nr [...] z mocy prawa przechodzi na własność Miasta i Gminy B. Działka nr [...] w 1996 r. była przedmiotem obrotu cywilnoprawnego. Zgodnie z aktualnym zapisem w księdze wieczystej nr [...] H. C. jest właścicielką działki nr [...], ponieważ Gmina B. nie jest zainteresowana ujawnieniem w księdze wieczystej swoich praw do działki nr [...]. W ocenie Kolegium nie występują żadne przesłanki do stwierdzenia nieważności decyzji określone w art. 156 § 1 kpa. Kolegium podkreśliło, że ostateczna decyzja podziałowa wywołała już nieodwracalne skutki prawne, gdyż wydzielona działka nr [...] stała się przedmiotem innej własności i posiada księgę wieczystą. Natomiast działka nr [...] z mocy prawa stała się własnością Gminy B., która powinna wypłacić wnioskodawczyni należne odszkodowanie i ujawnić swoje prawa w księdze wieczystej. Odnosząc się do zarzutu wnioskodawczyni nieotrzymania decyzji podziałowej, Kolegium wyjaśniło, że ten zarzut może być rozpatrywany w postępowaniu o wznowienie postępowania przez organ, który wydał w sprawie decyzję w pierwszej instancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne