07.12.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. I OSK 86/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska sędzia WSA del. Jolanta Rudnicka (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Kamil Wertyński po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 października 2010 r. sygn. akt II SA/Łd 924/10 w sprawie ze skargi Z. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 1. uchyla zaskarżony wyrok i skargę oddala; 2. zasądza od Z. T. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 7 października 2010 r., sygn. akt II SA/Łd 924/10, po rozpoznaniu skargi Z. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z dnia [...] czerwca 2010 roku, nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Łowicza z dnia [...] kwietnia 2010 roku, nr [...].

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że Burmistrz Miasta Łowicza decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2010 roku odmówił Z. T. przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Łowiczu przy ulicy [...], oznaczonej jako działka nr [...] w prawo własności. Jako podstawę prawną organ wskazał art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. (Dz.U. Nr 175, poz.1459 ze zm.).

Organ I instancji ustalił, że skarżąca jest użytkownikiem wieczystym wskazanej nieruchomości od dnia [...] kwietnia 2004 roku, nieruchomość ta jest zabudowana budynkiem murowanym jednopiętrowym o funkcji handlowo-usługowej oraz dwoma budynkami przeznaczonymi do przechowania farb i lakierów. Organ podkreślił, że decydujące znaczenie w sprawie ma sposób zagospodarowania nieruchomości w dniu wejścia w życia ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, tj. w dniu 13 października 2005 roku. Burmistrz Miasta Łowicza uznał, że skoro nieruchomość nie jest zabudowana na cele mieszkaniowe lub zabudowana garażami, to nie spełnia ustawowych przesłanek do przekształcenia prawa użytkowania w prawo własności. Organ dostrzegł, że wprawdzie - zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Łowicza uchwalonego uchwałą Nr XXXI/189/2004 Rady Miejskiej w Łowiczu z dnia 26 sierpnia 2004 (Dz.U. Woj. Łódzkiego, Nr 295, poz. 2456) - sporna nieruchomość znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową i zabudowę usługową użyteczności publicznej, lecz - w ocenie organu - przesłanka z art. 1 ust. 1 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości dotyczy nieruchomości niezabudowanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp