29.06.2011

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 1147/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia WSA del. Maciej Dybowski Protokolant: Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1986/09 w sprawie ze skargi Kancelarii Sejmu na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od Kancelarii Sejmu na rzecz K. Ż. kwotę 550 (słownie: pięćset pięćdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

II OSK 1147/10 U z a s a d n i e n i e

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 stycznia 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1986/09 po rozpoznaniu skargi Kancelarii Sejmu na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] października 2009 r. utrzymujące w mocy postanowienie Stołecznego Konserwatora Zabytków działającego z upoważnienia Prezydenta m. st. Warszawy, w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji budynku biurowego z usługami i infrastrukturą - uchylił zaskarżone postanowienie oraz postanowienie organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji podał, że postanowienie zostało wydane na podstawie art. 60 ust. 1 w zw. z art. 53 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym /Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm./ oraz wskazanymi przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami /Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm./. Organ II instancji wskazał, że zgodnie z art. 60 ust. 1 w zw. z art. 53 ust. 4 pkt 1 ustawy o planowaniu przestrzennym projekt decyzji o warunkach zabudowy uzgadnia się z wojewódzkim konserwatorem zabytków w odniesieniu do obszarów i obiektów objętych ochroną konserwatorską. Formy ochrony zabytków określa art. 2 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i są to: wpis do rejestru zabytków, uznanie za pomnik przyrody, utworzenie parku kulturowego i ustalenia ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość objęta planowaną inwestycją znajduje się w granicach obszaru wpisanego do rejestru zabytków decyzją Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy z dnia 30 czerwca 1971 r. ze względu na ochronę archeologiczną. Teren znajduje się również w zabytkowym obszarze uznanym za Pomnik Historii zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 1994 r. Nadto układ urbanistyczny ulicy, przy której planowana jest realizacja inwestycji, został wpisany do rejestru zabytków decyzją Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy z dnia 1 lipca 1965 r. Ocena konserwatorska zależy od zharmonizowania nowej zabudowy z sąsiednią zabudową historyczną oraz poszanowania istniejących wartości przestrzenno-architektonicznych. W ocenie organu odwoławczego na podstawie analizy akt sprawy można uznać, że postanowienie organu I instancji nie narusza prawa i jest merytorycznie zasadne. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podzielił tym samym stanowisko Stołecznego Konserwatora Zabytków, iż zakres planowanych działań inwestycyjnych jest dopuszczalny z konserwatorskiego punktu widzenia, gdyż dostosuje się do charakterystycznych cech istniejącej zabudowy w zakresie zabudowy i gabarytów nowego budynku. Obiekt nie będzie stanowił niekorzystnej dominanty w otoczeniu istniejących sąsiadujących budynków, tym samym nie wpłynie negatywnie na walory przestrzenne obszaru. Przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne nie jest sprzeczne z historycznym zagospodarowaniem działki, gdyż przed 1939 rokiem teren ten był intensywniej zabudowany kamienicami mieszkalnymi usytuowanymi w pierzejach ulic.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne