Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2011 r., sygn. II OSK 1152/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Leszek Kamiński (spr.) Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2011r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Lubuskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11 marca 2010 r., sygn. akt II SA/Go 42/10 w sprawie ze skargi M. C. na decyzję Wojewody Lubuskiego z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 marca 2010 r., sygn. akt II SA/Go 42/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, uwzględniając skargę M. C., uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Lubuskiego z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Starosty Strzelecko-Drezdeneckiego z dnia [...] października 2009 r., nr [...], w przedmiocie sprzeciwu na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] października 2009 r. Starosta Strzelecko-Drezdenecki, na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118, ze zm.), zw. dalej Prawem budowlanym, wniósł sprzeciw wobec zgłoszonego zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni ścieków na działce o numerze ewidencyjnym [...] w miejscowości Drezdenko-Radowo. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że inwestor M. C. uzyskał w dniu [...] lipca 2008 r. decyzję Nr [...] o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego, wraz ze zbiornikiem bezodpływowym, wydaną przez Starostę Strzelecko-Drezdeneckiego. Pozwolenie na budowę zostało wydane na podstawie warunków zabudowy określonych przez Burmistrza Miasta i Gminy Drezdenko w decyzji z dnia [...] października 2007 r., Nr [...], w której ustalono sposób odprowadzania nieczystości ciekłych do zbiornika bezodpływowego. Starosta na podstawie art. 36a Prawa budowlanego uznał, że budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest istotnym odstępstwem od zatwierdzonego projektu i ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, tym samym jest dopuszczalna dopiero po uzyskaniu decyzji o zmianie tego pozwolenia. Powołując się na przepis art. 30 ust. 6 pkt 1 Prawa budowlanego, organ wniósł sprzeciw, skoro zgłoszenie dotyczyło budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Od powyższej decyzji M. C. złożył odwołanie, podnosząc, że w sprawie nie zaistniał przypadek istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu, nie następuje bowiem zmiana sposobu zagospodarowania terenu, lecz jedynie urządzenia, do którego będą odprowadzane ścieki bytowe z budynku mieszkalnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty