Wyrok NSA z dnia 5 maja 2011 r., sygn. II OSK 785/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz /spr./ Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia del. WSA Maciej Dybowski Protokolant Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 listopada 2009 r. sygn. akt II SA/Po 10/09 w sprawie ze skargi A. K. i M. K. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i utrzymaną nią w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania z dnia [...] września 2008 r. znak: [...]; 2. zasądza od Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz A. K. kwotę 1250 (tysiąc dwieście pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
II OSK 785/10 U z a s a d n i e n i e
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 27 listopada 2009 r. sygn. akt II SA/Po 10/09 po rozpoznaniu skargi na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z listopada 2008 r. utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania z września 2009 r. nakazującą stronie skarżącej przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania pomieszczeń w budynku zlokalizowanym w Poznaniu, użytkowanych bez stosownej akceptacji właściwego organu administracji budowlanej jako placówka wychowawcza - oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku podano, iż w odniesieniu do skarżących, w październiku 2006 r., było wydane postanowienie przez organ nadzoru budowlanego, wstrzymujące właścicielom budynku użytkowanie pomieszczeń parteru na cele, na które budynek nie był przeznaczony. Wobec niewywiązania się z określonych tym postanowieniem obowiązków została wydana decyzja nakazująca przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania, którą na skutek odwołania wniesionego przez skarżących organ odwoławczy uchylił i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. Po ponownym rozpoznaniu sprawy organ I instancji na podstawie art. 71 a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane /Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm./ postanowieniem wstrzymał użytkowanie budynku w zakresie funkcji niepublicznego przedszkola i pracowni artystyczno-edukacyjnej dla dzieci i nałożył na stronę szereg obowiązków, zaś w lipcu 2008 r. dokonał ustaleń co do sposobu użytkowania budynku, przy czym w toku kolejnej kontroli stwierdził, że w budynku funkcjonuje przedszkole /obecność 25 dzieci oraz 4 dorosłych opiekunów/, wobec czego decyzją wydaną na podstawie art. 71 a ust. 4 Prawa budowlanego nakazał stronie przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania pomieszczeń. Badając sprawę organ I instancji stwierdził też, że brak jest decyzji o zmianie sposobu użytkowania części budynku /prowadzone postępowanie zostało umorzone wobec cofnięcia wniosku/. W odwołaniu od ww. decyzji skarżąca podniosła, iż jeszcze przed kupnem budynku wynajmowała od ówczesnych właścicieli parter na cele prowadzonego przedszkola jednak później zaprzestała tej działalności zaś ponownie podjęła ją już po dokonaniu zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania w marcu 2007 r. Wyraziła też zgodę na pobyt dzieci wraz z rodzicami i opiekunami w dowolnym czasie na terenie jej posesji. Fakt opieki nad dziećmi nie może być jednak utożsamiany z prowadzeniem przedszkola. Ponadto na ten cel wykorzystywane jest jedynie 30 % powierzchni obiektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty