06.04.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2011 r., sygn. I OSK 2122/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie NSA Izabella Kulig-Maciszewska del.NSA Ewa Krawczyk (spr.) Protokolant asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 września 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1211/10 w sprawie ze skargi I. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 września 2010 r., sygn. akt I SA/Wa 1211/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi I. J. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium odwoławczego w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta m. st. Warszawy z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...]. W wyroku tym orzekł jednocześnie, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przytoczył następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie utrzymało w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] odmawiającą przyznania I. J. prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu decyzji Kolegium podało, że wnioskiem z dnia [...] marca 2009 r. I. J. wystąpiła o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu ukończenia 75 roku życia. Po uchyleniu decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] decyzji odmownej nr [...] z dnia [...] maja 2009 r., Prezydent m.st. Warszawy decyzją nr [...] z dnia [...] sierpnia 2009 r., ponownie odmówił przyznania I. J. prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wykazał, iż wnioskodawczyni nie spełnia ustawowo określonych przesłanek warunkujących przyznanie jej przedmiotowego świadczenia, w szczególności nie zostały spełnione przesłanki zawarte w art. 16 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne