13.08.2024 Ubezpieczenia

Przesłanki odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego - Wyrok NSA z dnia 13 sierpnia 2024 r., sygn. I OSK 1839/23

Do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego nie wystarcza sam fakt opieki nad osobą niepełnosprawną; konieczne jest wykazanie, że zakres tej opieki uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek aktywności zawodowej przez opiekuna.

Teza od Redakcji

Dnia 13 sierpnia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 13 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Krakowie skargi kasacyjnej M. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 października 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 783/22 w sprawie ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 3 marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 października 2022 r. (sygn. akt III SA/Kr 783/22), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie – orzekając na zasadzie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dalej: "p.p.s.a") – oddalił skargę M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 3 marca 2022 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza [...] z dnia 3 stycznia 2022 r. nr [...] o odmowie przyznania skarżącemu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką – M.Z.

W skardze kasacyjnej, zaskarżając powyższy wyrok w całości, M. Z. zarzucił Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie naruszenie:

1) na podstawie art. 174 pkt. 2 p.p.s.a.- przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy, a to: art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) i c) p.p.s.a. - poprzez jego niezastosowanie, a tym samym niewłaściwe zastosowanie art. 151 p.p.s.a., w związku z art. 141 § 4 p.p.s.a. poprzez zaaprobowanie naruszenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, a to art. 7, art. 8, art. 77 § 1, art. 80 oraz art. 107 § 3 k.p.a. -polegającego na wadliwej ocenie zgromadzonego materiału dowodowego, pominięciu części istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy dowodów oraz faktów ujawnionych w toku postępowania /w tym treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS dot. ustalenia trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji matki skarżącego, treści dokumentacji medycznej z pobytu matki skarżącego w szpitalu, faktu śmierci ojca skarżącego i czasowej relacji między nią a decyzją skarżącego o niepodejmowaniu pracy/ oraz nie wskazania przyczyn, dla których istotne w sprawie dowody i okoliczności zostały pominięte, co w konsekwencji doprowadziło do zaaprobowania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie błędnej oceny zgromadzonego materiału dowodowego, wiodącej do nieuzasadnionego uznania, iż nie istniał związek przyczynowy pomiędzy niepodejmowaniem przez skarżącego aktywności zawodowej a sprawowaną przez niego opieką nad niepełnosprawną matką niezdolną do samodzielnej egzystencji skutkiem czego było oddalenie skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 3 marca 2022 r.;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne