13.09.2024

Zwolnienie z opłat w domu pomocy społecznej a rażące naruszenie obowiązków rodzinnych - Wyrok NSA z dnia 13 września 2024 r., sygn. I OSK 2358/23

Zwolnienie z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, na podstawie rażącego naruszenia obowiązków alimentacyjnych, jest uznaniowe i wymaga indywidualnej oceny okoliczności, co nie obliguje do całkowitego zwolnienia, nawet w drastycznych sytuacjach rodzinnych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 września 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Rz 139/23 w sprawie ze skargi A. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu z dnia 10 listopada 2022 r. nr SKO.4116.193.2022 w przedmiocie opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 7 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Rz 139/23 oddalił skargę A.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu z dnia 10 listopada 2022 r. nr SKO.4116.193.2022 w przedmiocie opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiodła A.N., zarzucając zaskarżonemu wyrokowi:

I. naruszenie prawa materialnego:

a) art. 64 pkt. 2 i 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej poprzez błędną wykładnie i dowolną ocenę przesłanek uzasadniających zwolnienie z obowiązku płatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej matki skarżącej bez uwzględnienia zasad współżycia społecznego i oceny krzywdy, jakim swoim wieloletnim, nagannym postępowaniem wyrządziła skarżącej, co w konsekwencji doprowadziło do całkowicie niezasadnego i niesprawiedliwego obciążenia częściowym obowiązkiem płacenia za pobyt matki w Domu Pomocy Społecznej wobec odmowy całkowitego zwolnienia mimo dostrzeżenia zarówno przez organy administracyjne jak również Sąd patologicznych sytuacji rodzinnych, wypełniających znamiona "wystąpienia uzasadnionych okoliczności" o których mowa w art. 64 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, a także przesłanki o której mowa w art. 64 pkt 7 ustawy o pomocy społecznej, który przewiduje możliwość zwolnienia z odpłatności jeżeli osoba zobowiązana wykaże rażące naruszenie przez osobę kierowaną do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne