18.05.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2011 r., sygn. II OSK 11/11

Były i aktualny pracodawca, będący płatnikiem składek w ramach systemu ubezpieczeń społecznych posiada przymiot strony w postępowaniu, którego przedmiotem jest stwierdzenie choroby zawodowej (art. 2351 Kodeksu pracy) na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz (spr.) sędzia del. NSA Iwona Tomaszewska Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. [...] z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 października 2010r. sygn. akt II SA/Po 422/10 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z dnia [...] kwietnia 2010r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

II OSK 11 / 11

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 8 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi J. K. uchylił zaskarżoną decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] kwietnia 2010 r., uchylającą decyzję organu I instancji z dnia [...] marca 2010 r. w przedmiocie choroby zawodowej i przekazującą sprawę temu organowi do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż decyzją z dnia [...] marca 2010 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu na podstawie art. 104 § 1 i 2 k.p.a. oraz art. 5 pkt. 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.) stwierdził u J. K. chorobę zawodową - obustronny trwały odbiorczy ubytek słuchu typu ślimakowego lub czuciowo- nerwowego spowodowany hałasem, wyrażony podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznej 1, 2 i 3 kHz, wymieniony w poz. 21 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869- zwanego dalej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r.). Organ I instancji wskazał, że w orzeczeniu lekarskim Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu- Ośrodek w Koninie z dnia 12 stycznia 2010 r. rozpoznano u J. K. chorobę zawodową. W toku postępowania ustalono, że był on zatrudniony w okresie od 16 maja 1997 r. do 31 października 2009 r. w [...] Spółka z o.o. w P. - [...] na stanowisku operatora spycharki. Długoletnia praca w narażeniu na hałas ponadnormatywny, pomimo wyposażenia przez pracodawcę w ochronniki słuchu, spowodowała trwałe uszkodzenie słuchu (ucho prawe- 60 dB, ucho lewe- 45 dB).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne