12.10.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 października 2011 r., sygn. I GSK 586/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz Czesława Socha (spr.) Protokolant Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu w dniu 12 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjne P. U.-H. "M.-D." K.Sp. z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 17 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Ol 454/09 w sprawie ze skargi P. U.-H. "M.-D." K. Sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. U.-H. "M.-D." K. Sp. z o.o. w O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 marca 2010 r. o sygnaturze I SA/Ol 454/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. oddalił skargę P. U.-H. "M.-D." K. Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] maja 2009 r. o nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.

Sąd I instancji przyjął, że wyliczone zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od P. U.-H. "M.-D." K. Sp. z o.o. z siedzibą w O. za okres kwiecień 2005 r. - grudzień 2006 r. w łącznej kwocie 2.380.410 zł z tytułu sprzedaży paliwa z nieznanego źródła było uzasadnione. Chodzi o wprowadzenie do obrotu gospodarczego paliwa wytworzonego nielegalnie, od którego nie został uiszczony podatek akcyzowy. Wynika to z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) w powiązaniu z art. 6 Dyrektywy Rady 92/12/EWG z 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz.U.UE.L z 92.76.1 ze zm.).

Powyższe wynikało z ustaleń, że przedmiotem działalności gospodarczej Spółki "M.-D." w latach 2005-2006 był wynajem nieruchomości oraz detaliczna i hurtowa sprzedaż paliw silnikowych. W toku kontroli stwierdzono, że powyższy podmiot dokonał sprzedaży oleju napędowego w łącznej ilości 2.231.368 l oraz benzyny bezołowiowej 95 w ilości 29.039 l. Zakup oleju Spółka dokumentowała fakturami VAT, wystawionymi przez H. S. P. "C.-P." An. C. z siedzibą w Ch. (który okazał się podmiotem nieistniejącym a dane adresowe na fakturach były nieprawdziwe), "W." Spółka z o.o. z siedzibą w F. i Ś. O. Spółka z o.o. z siedzibą w G. (na podstawie materiałów dowodowych otrzymanych z Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji - Zarządu w B., że wystawione faktury dokumentowały licencyjną sprzedaż paliw), P. B.-H. "K." K. S. z siedzibą w W. (właściciel w toku czynności sprawdzających podał, że nie przeprowadzał nigdy transakcji ze Spółką "M.-D." a wystawione faktury na sprzedaż jej paliw zostały sfałszowane), H. P. N. N. Spółkę z o.o. z siedzibą w G. (nieistniejącym podmiotem).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne