15.09.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 września 2011 r., sygn. I GSK 523/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Marzenna Kosewska Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 15 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 17 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 868/09 w sprawie ze skargi T. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia 18 sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. wyrokiem z dnia 17 marca 2010 r. o sygn. akt I SA/Łd 868/09 oddalił skargę T. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia 18 sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od października do grudnia 2002 r.

Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia 12 lutego 2009 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. określił T. J. zobowiązanie w podatku akcyzowym za okres od października do grudnia 2002 r. w łącznej kwocie 1 012 423 zł. Decyzja ta stanowiła czwarte z kolei rozstrzygnięcie w tej sprawie, trzy wcześniejsze decyzje były uchylane przez Dyrektora Izby Celnej w Ł., sprawa zaś przekazywana do ponownego rozpatrzenia z uwagi na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego.

Z ustaleń poczynionych przez organ pierwszej instancji wynikało, że podatniczka prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą Stacja Paliw "R" w zakresie sprzedaży detalicznej paliw płynnych oraz gazu proban-butan na dwóch stacjach paliw (jednej w P. i jednej w O.). Zdaniem organu, na obu tych stacjach dokonywano sprzedaży paliw i innych towarów z pominięciem urządzeń księgowych, tj. kas fiskalnych lub bez wystawienia faktury. Rzeczywiste zakupy i sprzedaż były ujmowane przez pracowników stacji w ręcznej ewidencji w postaci zeszytów, w których ujmowano stan początkowy, sprzedaż, dostawę, stan końcowy oraz ceny netto i brutto towarów, w tym paliw oraz gazu. Za podstawę opodatkowania organ przyjął różnicę pomiędzy sprzedażą paliw zapisaną w zeszytach, a sprzedażą ujętą w ewidencji księgowej. Opodatkował też olej napędowy oraz benzynę (tylko za grudzień 2002 r.) zakupione od "JB" spółki z o.o. w K. Dyrektor UKS ustalił, że od powyższych różnic oraz od paliwa nabytego od spółki "JB" nie został zapłacony podatek akcyzowy na wcześniejszych etapach obrotu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne