15.09.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 wrzenia 2011 r., sygn. I GSK 520/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia del. WSA Marzenna Kosewska Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 15 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 15 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 72/10 w sprawie ze skargi R. J., L. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł., po rozpoznaniu sprawy ze skargi R. J. i L. J., uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] listopada 2009 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za luty 2008 r., określił, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził od organu na rzecz skarżących solidarnie zwrot kosztów postępowania sądowego.

Relacjonując przebieg sprawy Sąd I instancji podał, że w trakcie przeprowadzonej w dniu [...] lutego 2008 r. przez pracowników urzędu celnego kontroli paliwa wykorzystywanego w pojazdach skarżących, prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą P. P. H. U. M. s.c. L. J., R. J., w zbiorniku ciągnika siodłowego DAF stwierdzono obecność oleju opałowego w ilości około 130 l. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia [...] lipca 2009 r., na podstawie m.in. art. 4 ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 10, ust. 3-4, art. 6 ust. 1, 3 i 6, art. 10 ust. 2, art. 11 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, art. 62 oraz art. 65 ust. 1 i ust. 1a pkt 1 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), określił L. i R. J. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za luty 2008 r. w wysokości 260 zł.

W odwołaniu od tej decyzji podatnicy podnieśli m.in., że organ nie odniósł się do podnoszonego przez L. J. faktu wydzielenia w kontrolowanym zbiorniku tzw. "ślepej komory" stanowiącej zabezpieczenie przed kradzieżą paliwa, przez co pojemność tego zbiornika nie pozwalała na zatankowanie 130 l paliwa oraz, że w chwili kontroli znajdowało się w nim nie więcej niż 20 l paliwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne