Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2011 r., sygn. I GSK 468/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 8 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 1659/09 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz W. S. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 8 stycznia 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 1659/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. w sprawie ze skargi W. S. - "M." na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] sierpnia 2009 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego 4.765,00 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji stwierdził, że skarżący pismem z dnia [...] maja 2008 r. wystąpił do Naczelnika Urzędu Celnego we W. z żądaniem stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia oleju silnikowego za okres od maja 2004 do grudnia 2006 r. Strona była zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego. W związku z prowadzoną działalnością podatnik nabywał wewnątrzwspólnotowo z Niemiec oleje silnikowe i przekładniowe w procedurze z zapłaconą akcyzą. Po każdym nabyciu wewnątrzwspólnotowym podatnik składał deklaracje AKC-U, w której wykazywał nabycie towaru oznaczonego kodem CN 2710 19 81 oraz uiszczał podatek akcyzowy zgodnie z obowiązującą stawką podatku, tj. 1.141 zł/10001 i 1180 zł/10001. Według skarżącego sprowadzane produkty mimo, że są wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi nie podlegają akcyzie, gdyż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm., dalej: rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego) stawka akcyzy ujęta w poz. 29 załącznika nr 2 wynosi zero. Zdaniem skarżącego, biorąc pod uwagę skład chemiczny i zastosowaną "bazę olejową", deklarowany przez niego kod CN 2710 19 81 był błędny, gdyż nie mieścił się w brzmieniu zastosowanej podpozycji. Zgodnie z wyjaśnieniami do pozycji CN 2710 grupa ta obejmuje "Oleje ropy naftowej i oleje, otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe: preparaty gdzie indziej niewymienione ani; niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów". Uwaga (a) do pozycji CN 2710 jednoznacznie wyklucza zaklasyfikowanie przedmiotowych towarów w ww. pozycji, o treści "Niniejsza pozycja nie obejmuje: (a) produktów zawierających w masie mniej niż 70% olejów z ropy naftowej albo olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, np. natłustek albo produktów natłuszczonych oraz innych preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403 oraz hydraulicznych płynów hamulcowych klasyfikowanych do pozycji CN 3819".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty