14.07.2011

Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. II GSK 711/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Małgorzata Rysz Protokolant Katarzyna Krawczyk po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 17 lutego 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1931/09 w sprawie ze skargi R. G. S. Spółki z o.o. w G. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o charakterze gier na automatach 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. G. S. Spółki z o.o. w G. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., po rozpoznaniu sprawy ze skargi R. G. S. Spółki z o.o. w G. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] września 2009 r., w przedmiocie uznania gier za gry na automatach, uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2009 r., stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu oraz zasądził od Ministra Finansów na rzecz skarżącej Spółki zwrot kosztów postępowania.

Relacjonując przebieg sprawy Sąd I instancji podał, że w związku z pismem Urzędu Celnego w S. z dnia [...] kwietnia 2009 r. o rozstrzygnięcie w trybie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.) co do charakteru gier na automatach: "R." nr [...], "J." nr [...] w barze K. w Ł., "P." nr [...], "S." nr [...], "J." nr [...] w T. w Ł. oraz "P." nr [...] i "S." nr [...] w barze P. w L., Minister Finansów wszczął postępowanie administracyjne we wskazanym przedmiocie.

Minister Finansów decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. rozstrzygnął, iż wymienione gry są grami na automatach w rozumieniu ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Organ powołał się na przeprowadzony i opisany w protokołach nr [...] i [...] eksperyment procesowy, podczas którego ustalono przebieg gry na ww. automatach. Po zakredytowaniu automatów monetami o odpowiednich nominałach grający otrzymywał punkty kredytowe, za które mógł prowadzić grę. Po upływie wykupionego czasu gry automaty wyłączały się, a po wrzuceniu kolejnych monet możliwa była dalsza gra z wykorzystaniem wcześniej wykupionych punktów kredytowych. Po zgraniu posiadanych punktów automaty wyłączały się przed upływem wykupionego czasu gry. Na podstawie wyników eksperymentu, protokołu przesłuchania J. M., w którym stwierdził on, iż "zgromadzone na automatach w czasie gry punkty umożliwiają jedynie kontynuację gry" oraz opinii Stowarzyszenia Rzeczoznawców Technicznych Urządzeń Rozrywkowych z dnia [...] kwietnia 2008 r. dotyczącej automatu tego samego typu, organ uznał, iż wymienione automaty umożliwiają uzyskanie wygranej w postaci punktów kredytowych, które można wykorzystać w nowej grze. Eksperyment procesowy stanowił według organu dowód, że grający miał możliwość przedłużania gry bez ponoszenia dodatkowych kosztów i bez znaczenia jest, czy taką wygraną można skonsumować, rozpoczynając nową grę, czy grając dalej w tę samą grę - przechodząc na jej dalsze etapy. Organ zauważył, że przez wniesienie opłaty gracz dostaje możliwość rozpoczęcia gry, a jej czas będzie uzależniony od przypadku. Celem i wygraną jest kontynuowanie gry, choć nie dłużej, niż pozwala na to ogranicznik czasu i jak stwierdził organ, fakt ograniczenia maksymalnego czasu gry w żadnym razie nie powoduje, że gra taka traci cechy wygranej w rozumieniu ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Minister Finansów podkreślił, iż w przypadku wygranej grający uzyskuje dodatkowe punkty kredytowe, które są zapisywane na liczniku automatu. Ponowne wrzucenie monety powoduje, że gracz ma do dyspozycji nowe kredyty oraz te niewykorzystane w poprzedniej grze. W wyniku wniosku skarżącej o ponowne rozpatrzenie sprawy, Minister Finansów decyzją z dnia [...] września 2009 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu, odnosząc się do wnioskowanej opinii Ś. Zespołu Rzeczoznawców i Ekspertów Sądowych w S., stwierdził, że stan faktyczny sprawy został całkowicie wyjaśniony, a żądanie strony dotyczy okoliczności potwierdzonej już innymi dowodami. Nadto według organu w sprawie nie było niezbędne dokonanie oględzin automatów, a złożona przez skarżącą opinia biegłego M. J. nie wniosła do sprawy żadnych nowych, istotnych wiadomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne