Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2011 r., sygn. I GSK 698/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka - Szpringer (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Rz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie W. z dnia 23 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Go 239/10 w sprawie ze skargi "E." Spółki z o.o. w Z. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G. W.; 2. zasądza od "E." Spółki z o.o. w Z. G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rz. kwotę 1.700 (tysiąc siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 23 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Go 239/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. w sprawie ze skargi "E." Sp. z o.o. w Z. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za sierpień 2005 r. uchylił zaskarżoną decyzję.
Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Z. G. określił E. Sp. z o.o. w Z. G. (dalej skarżąca) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za sierpień 2005 r. w kwocie 67.705 zł w związku ze sprzedażą gazu płynnego.
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w okresie od stycznia do sierpnia 2005 r. skarżąca dokonywała, poza sprzedażą gazu płynnego przeznaczonego do napędu pojazdów samochodowych, obrotu gazem płynnym przeznaczonym na inne cele (w tym opałowe). W odniesieniu do tej sprzedaży Naczelnik stwierdził braki
w oświadczeniach dołączonych do faktur VAT, jak również w oświadczeniach dołączonych do paragonów fiskalnych dokumentujących sprzedaż gazu w sierpniu 2005 r. Oświadczenia nie zawierały określenia ilości, rodzaju i typu posiadanych urządzeń grzewczych, miejsca gdzie znajdują się urządzenia, jeżeli jest ono inne niż adres nabywcy, numeru PESEL lub NIP. Zdaniem Naczelnika oświadczenia dołączone do wydanych w kontrolowanym miesiącu paragonów fiskalnych i zawarte w fakturach VAT nie odpowiadały wymogom rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 ze zm.) dalej "rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego". A zatem nie mogły stanowić podstawy do stosowania przez skarżącą zwolnienia od tego podatku. Tylko kompletnie wypełnione oświadczenia uprawniają sprzedawcę do skorzystania ze zwolnienia podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty