Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 395/11
Trudno uznać, że akt oskarżenia jest dowodem, z którego mogłyby wynikać nieznane okoliczności istotne dla sprawy, a tylko taki wniosek dowodowy obowiązany jest uwzględnić organ podatkowy w ramach podstawy określonej w art. 188 O.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 17 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Go 733/10 w sprawie ze skargi Z. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 10 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2004 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 17 listopada 2010 r. , sygn. akt I SA/Go 733/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę Z.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z 10 czerwca 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2004 r.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Z. 10 grudnia 2009 r. wydał decyzję którą określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku VAT za kwiecień 2004 r. w wysokości 265.344 zł. Dyrektor Izby Skarbowej w Z. decyzją z 10 czerwca 2010 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
W ocenie organów podatniczka, której przedmiotem działalności gospodarczej był obrót paliwami stałymi i ciekłymi, gazem płynnym oraz środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2004 r. zawyżyła podatek naliczony w łącznej kwocie 15.114 zł, wynikający z faktury VAT Nr [...] z 26 kwietnia 2004 r. wystawionej przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "S." S.K.
W ocenie organów z dowodów zebranych w sprawie jednoznacznie wynikało, że S.K. nie wykonywał czynności związanych z zakupem lub sprzedażą jakiegokolwiek towaru ani zlecaniem usług transportowych, a faktura VAT wystawiona przez PHU "S." S.K. nie odzwierciedlała rzeczywistego przebiegu transakcji, stwierdzała bowiem czynności, które nie zostały faktycznie dokonane, firma ,,S." dokonując pozornych zakupów oleju napędowego, nie mogła być źródłem dostaw oleju napędowego dla PW ,,J.".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty