08.11.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1391/10

ETS odmawia udzielenia odpowiedzi na pytanie prawne, które nie spełniają pewnego minimum wymagań, tj. gdy m.in. przedstawiona kwestia nie dotyczy praw wspólnotowego, czy też przestawiona kwestia jest zbyt ogólna (abstrakcyjna).

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 329/10 w sprawie ze skargi V. P. P. Spółka z o. o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz V. P. P. o.o. w B. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 29 czerwca 2010 r. , sygn. akt I SA/Wr 329/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi V.P.P. spółka z o.o. w B. uchylił interpretację Ministra Finansów z 16 grudnia 2009 r. i zasądził na rzecz skarżącej koszty postępowania.

2. Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji podał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i przetwórstwa tworzyw polimerowych. Spółka nabywa surowce od kontrahentów również zagranicznych, w tym od dostawców z krajów Unii Europejskiej. Spółka działa w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej i większość umów handlowych związanych z zakupami surowców jest negocjowana na poziomie całej grupy. Kontrakty z dostawcami zawierają klauzule zobowiązujące dostawców do wypłaty premii pieniężnych na rzecz grupy lub podmiotów należących do grupy. Wysokość premii określana jest procentowo lub kwotowo i zależy od wolumenu zakupów dokonanych przez grupę u danego dostawcy w danym okresie. Warunkiem otrzymania premii pieniężnej przez spółkę od kontrahenta jest osiągnięcie określonego poziomu zakupu oznaczonych towarów, będących w asortymencie kontrahenta i w określonym czasie: miesiąca, kwartału lub roku. Premie są wypłacane gotówkowo (przelewem na konto) albo podlegają zaliczeniu na poczet przyszłych zakupów. Dostawcy udzielający premii za dany okres dokumentują ten fakt, wystawiając noty uznaniowe. Noty zawierają wartość procentową oraz jej kwotę wyrażoną zwykle w walucie obcej. Nie wykazują jednak numerów faktur sprzedażowych, do których premia się odnosi. W niektórych przypadkach przy terminowym regulowaniu zobowiązań za dostarczony towar spółka może otrzymać dodatkową premię pieniężną. Premia taka również nie odnosi się do konkretnych dostaw, lecz na podstawie zestawienia systemowego jest potwierdzona wysokość płatności w danym okresie, która jest podstawą wystawienia noty uznaniowej. Otrzymane premie pieniężne nie dotyczą żadnych dodatkowych usług świadczonych na rzecz kontrahentów, w szczególności nie zobowiązują spółki do nabywania towarów u kontrahenta, który umową zobowiązał się do udzielenia premii pieniężnej. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym spółka zapytała, czy może dokumentować otrzymane premie pieniężne notą księgową, czy też winna z tego tytułu wystawiać fakturę i opodatkować otrzymane premie pieniężne podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 %.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne